Dünya Haberleri

DÜNYA

  Stephen Hawking'in iddiası: 21. yüzyılda insanlar yenilenecek

  Hürriyet Haber
  14 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mart 1999 - 00:01

  Önümüzdekiyeni yüzyılda, daha da modern yöntemlerle, insanların genleriyle oynanarak onarılacağı ve yenileneceği bildirildi.

  Matematik ve fizik dersi verdiği Cambridge Üniversitesi'nde konuyla ilgili bir açıklama yapan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, ‘‘genetik mühendisliğinin iyi bir şey olduğunu savunuyorum sanılmasın. Sadece, sevsek de sevmesek de, bu olayın yeni yüzyılda gerçekleşeceğini dile getirmek istiyorum’’ diye konuştu..

  Hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan, 1985 yılından bu yana konuşamayan ve bilgisayarlı ses cihazı aracılığıyla derdini anlatabilen bilimadamı Hawking, genlerle oynanması sonucu, birkaç yüzyıl sonra insanların şimdikinden daha değişik bir görünüme sahip olacağına inandığını, çünkü şu anda bilimadamlarının DNA'nın sırlarını hızla çözmeye başladığını söyledi.

  GENLERLE OYNANACAK

  Hawking, şu görüşleri savundu: ‘‘Günümüzdeki insanlara benzeyen tiplerin yer aldığı Uzay Yolu gibi bilim kurgu filmlere inanmıyorum. İnsanların üzerinde genetik mühendisliğin yasaklanması isteniyor. Ama ben bunun yasaklanabileceğine ihtimal vermiyorum. Ekonomik nedenlerle, hayvanlar ve bitkilerin genleriyle oynanmasına izin verilecek. Ve birgün biri, insanların genleriyle de oynayacak. Eğer totaliter bir dünyada yaşamıyorsak, biryerlerde birileri, insanları yeniden yaratarak geliştirmeyi denemesi kaçınılmazdır...’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı