Teknoloji Haberleri

  Stephen Hawking: Kendi eseri olan tehlikeler insanlığı tehdit ediyor

  BBC Türkçe
  20.01.2016 - 07:11 | Son Güncelleme:

  Ünlü fizikçi Profesör Stephen Hawking, kendi eseri olan tehlikelerin insanlığı tehdit ettiğini söyledi.

  Stephen Hawking: Kendi eseri olan tehlikeler insanlığı tehdit ediyor

  Hawking, bu tehlikeler arasında nükleer savaş olasılığı, küresel ısınma ve genetik yapısı değiştirilen virüsleri saydı.

  BBC tarafından düzenlenen bir konferans dizisine katılan Hawking, buna rağmen "başka dünyalar üzerinde koloniler oluşturacağı varsayılırsa, insanlığın varolmayı sürdürebileceğini" belirtti.

  Hawking, "belli bir yılda dünyada bir felaket meydana gelme olasılığı düşük olabilir, ancak bu olasılık zamanla artıyor ve gelecek bin ya da on bin yıl içinde bir felaket meydana gelmesi neredeyse kesinleşiyor" dedi.

  Ünlü fizikçi Stephen Hawking: İnsanlık bir şekilde hayatta kalabilir...Ünlü fizikçi Stephen Hawking: İnsanlık bir şekilde hayatta kalabilir...

  "O zamana kadar uzaya ve diğer yıldızlara açılmış oluruz. Bu nedenle dünyadaki felaket insan ırkının sonunu getirmez" diyen Profesör Hawking şöyle devam etti:

  "Ancak gelecek yüzyıl içinde uzayda kendi kendine yetecek koloniler oluşturma olasılığımız düşük. Bu nedenle bu dönemde çok dikkatli olmalıyız."

  Stephen Hawking bilim ve teknolojideki ilerlemenin, yolunda gitmeyebilecek yeni gelişmelere de neden olabileceğine dikkat çekti.
  Ancak yine de insanlığın bu tehlikeleri aşabileceği görüşünde:

  "İlerlemeyi durduracak, ya da kaydettiğimiz ilerlemeden geri dönecek değiliz. Bu nedenle tehlikelerin farkına varmalı ve kontrol altına almalıyız. Ben iyimser bir insanım. Bunu yapabileceğimize inanıyorum."

  Stephen Hawking: Kendi eseri olan tehlikeler insanlığı tehdit ediyor

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı