"Stent taktık" diyerek hastaları dolandırıyorlar

DHA
24 Eylül 2013 - 14:44Son Güncelleme : 24 Eylül 2013 - 14:43

Kosova'nın en büyük kentlerinden biri olan Yakova'da bir kalp hastanesi, eşine az rastlanır bir dolandırıcılık olayına mekan oldu. İddiaya göre İnternational Hospital adlı hastanede birçok hastaya kalp hastası olduğu söylenip ardından stent takıldığı belirtilerek binlerce Euro para alınıyor. Olay haber yapan kanallar, hiçbir hastaya stent takılmadığını, bu yolla hastanenin hastaları dolandırdığını yazdı.

Olay Vitomiricalı Numan Osamnoviç'in şüphesi üzerine ortaya çıktı. Numan Osmanoviç, kalp hastası olduğu şüphesiyle, eşini sözü iddiaların hedefindeki hastaneye götürdü. Doktorlar acil olarak stent takılması gerektiğini söyledi. Osmanoviçte 6 bin Euro ödeyerek eşine stent taktırdı. Stentin takılmasının ardından bir iyileşme görülmemesi üzerine eşini Üsküp'te bir hastaneye götüren Osmanoviç, yapılan analizler sonucunda eşinin kalp hastası olmadığını ve stent takılmadığını öğrendi. Bunun üzerine Osmanoviç durumu polise anlattı ve savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından, Kosova medyasında çıkan haberlerde, dolandırıcılık olayına Kosova Sağlık Bakanlığı'nın bazı yetkilileri de dahil olmak üzere toplamda 28 kişinin karıştığı belirtildi.

Yakova ile İpek kentlerinde bir kaç hekimin ücret karşılığında kalp hastalarını 'İnternational Hospital' hastanesine yönlendirdiği belirtildi. Hastaları yönlendiren hekimlere, 100 ila 500 Euro arasında komisyon verildiği belirtiliyor.

Yakova İnternational Hospital hastanesinde bu dolandırıcılığı yapan kişinin ise kendisini doktor olarak tanıtan Hayrullah Binakay adlı kişi olduğu; hastalardan bu yolla 5 bin Euro'nun üzerinde para aldığı iddia edildi.

Ayrıca, söz konusu hastanede yanlış tedavi nedeniyle 15 hastanın hayatını kaybettiği de iddia edildi. Olay soruşturuluyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı