Dünya Haberleri

DÜNYA

  ST'den bikini-haşema yorumu

  LONDRA (ANKA)
  15 Temmuz 2007 - 11:38Son Güncelleme : 15 Temmuz 2007 - 11:38

  Türkiye’de yavaş ilerleyen “İslamlaşma”nın ülkeyi böldüğü öne sürüldü. The Sunday Telegraph gazetesi, Alanya plajlarında yan yana güneşlenen bikinili ve haşemalı kadınlar ile “tesettür oteller”e dikkat çekerken, “Bu çok farklı iki yaşam tarzının, yan yana var olup olmayabileceğini ya da birinin kaçınılmaz olarak diğerine baskın gelip gelmeyeceği meselesi, Türkiye’nin geleceğinin anahtarıdır” yorumunu yaptı.

  İngiltere’de pazar günleri yayınlanan The Sunday Telegraph gazetesi, Gethin Chamberlain imzalı Alanya kaynaklı uzun haberinde Türkiye’nin, laikler ile İslami yaşam tarzını benimsenenler arasında bölünmekte olduğu savını dile getirdi.

  Alanya’da plajlarında bikini ve tüm vücudu gizleyen haşemalı kadınları yan yana gösteren bir fotoğraf da kullanan ve “tesettür” oteller olayına da dikkat çeken gazete şu değerlendirmesini yaptı:

  “Antalya körfezindeki bir tatil kompleksi, ülkeyi bölen medeniyetler çatışmasının bir cephesi olması için pek uygun bir yer gibi gözükmiyebilir. Ancak bu çok farklı iki yaşam tarzının, yan yana var olup olmayabileceği ya da birinin kaçınılmaz olarak diğerine baskın gelip gelmeyeceği meselesi, Türkiye’nin geleceğinin anahtarıdır.”

  Gelecek pazar günü Türk vatandaşlarının sandık başına gideceğini belirten gazete, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan karşıtları, iktidardaki AKP'nin başındaki sağcı dindar muhafazakarların Türkiye’yi, katı laik geleneklerinden yavaş yavaş ilerleyen İslamlaşma yoluna saptırmalarından korkuyorlar. İstanbul ve Ankara gibi kentlerde iyi eğitim görmüş liberaller, kırsal alanlardan gelenler ve gerici olarak gördükleri dindarlığa yan gözle bakıyorlar” yorumunu yaptı.

  TESETTÜR OTELLER

  İngiliz gazetesi, haberinin bir bölümünde son dönemde Türkiye’de hızlı çoğalan “tesettür otellerini” de değerlendirdi. Üst gelir grubuna hitap eden Alanya’daki bir oteli okuyucularına tanıtan gazete, otelin müşterilerinin çoğunun Anadolu’daki kentlerden geldiklerini, geri kalanının da yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından oluştuğunu kaydetti.

  Müşterilerin oteli, sadece kadınlar için ayrı bir havuz olduğu için seçtiklerine dikkat çeken gazete “Her odada bir Kuran, bir namaz seccadesi ve Mekke’ye işaret eden bir afiş var. Barda da içki servisi yapılmıyor” diye yazdı.

  VALİZİNDE HEM BİKİNİ HEM HAŞEMA

  Rotterdam’da yaşayan ve ailesi ile birlikte otelde tatil yapan 43 yaşındaki Mustafa Ekina’nın eşi Nuriye Ekina’nın da, valizinde hem bir bikini hem de bir haşema bulunduğunu kaydeden gazete Nuriye Ekina’nın “Denizde yüzmek için bir haşema, kadınlar havuzunda yüzmek için bir bikinim var. İnançlarımıza göre, vücutlarımızı herkes değil, sadece eşlerimiz görebilir” ifadelerini de aktardı.

  The Sunday Telegraph, Türkiye’de bölünmeyi en iyi yansıtanın türban konusundaki tartışmalar olduğunu belirtirken de AKP’ye destek veren bir çok kadının türban kullandığını, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın da türban takdığını ancak türbanın “katı laik anayasa” uyarınca resmi binalarda yasak olmayı sürdürdüğünü yazdı.

  Seçim anketlerinde AKP’nin büyük bir farkla önde gittiğini, üçte iki sandalye kazanmayı umduğunu ancak Türkiye’deki karmaşık seçim sistemi nedeniyle bunun gerçekleşme şansının az olduğunu belirten gazete, cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı