Ege Haberleri

EGE

  Statlarla ilgili garip şeyler oluyor

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  10 Ocak 2015 - 01:10Son Güncelleme : 09 Ocak 2015 - 15:43

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açtıkları davayla yürütmesi duran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İnciraltı planları yerine her kesimin görüşlerini dikkate alarak yeni bir plan taslağı hazırlamak için harekete geçtiklerini açıkladı.

  Kocaoğlu, İnciraltı’nda son planlarda varolduğu gibi kesinlikle 300 dönüm ticaret alanı olmamasından yana olduklarını belirterek, "Bölgenin sağlık ve şifa merkezine dönüşmesi, kısıtlı yoğunluktan yana bir plandan yanayız" dedi. Kocaoğlu, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın tünel projelerine karşı olmadıklarını ama "Bugün yaparız" denemeyecek uzun erimli projeler olduğunu söyledi.

  Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün Halkapınar Su Fabrikası’nda kurulu bulunan SCADA içme suyu yönetim sistemini ilçe belediye başkanlarına tanıtıldı. Tanıtım sonrası basın mensuplarının kent gündemiyle ilgili sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/1000 ve 1/5000 ölçekli İnciraltı planlarının Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davada mahkeme tarafından yürütmesinin durdurulması sonrası izleyecekleri yolu anlattı. Göreve başladığı günden bugüne kadar İnciraltı’nın planlanmasından yana olduğunu, bunun kentin kalkınmasına, istihdama büyük katkısı olacağına inandığını söyledi. Kocaoğlu "Bazı kesimlerin burasının tarım alanı olduğu görüşüyle hiç planlanmaması gerektiği fikrine ve başka bir kesimin ise Mavişehir, Liman arkası Gökdelenler bölgesi gibi yüksek emsalle planlaması fikrine de saygı duyoruz. Ancak planlamada bu iki fikrin arasında duruyoruz. Düşük yoğunluklu, arazinin getirisini sadece emsalde görmeden nitelik yükleyerek değer artışı sağlanabilineceğini düşünüyoruz" dedi.

  Başkan Kocaoğlu, İnciraltı planlaması için çalışma sürdürdüklerini, bu çerçevede önümüzdeki günlerde İzmir kamuoyu, kanaat önderleri, meslek odalarına görüşlerini anlatarak, tartışmaya açacaklarını açıkladı. Planlamada olmazsa olmazlarından birinin İnciraltı bölgesinde ticaret olmaması olduğunu belirten Kocaoğlu "Hele 300 dönüm kesinlikle ticaret olmamalıdır. Orada sağlık, şifa merkezi planlaması olması gerektiğini düşünüyoruz. Kısıtlı yoğunluktan yanayız. EXPO süreci gibi son 10 yıldaki tüm bölgeyle ilgili planlamaya yönelik fikirleri değerlendireceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kanaat önderleri, meslek odaları, arazi sahiplerinin görüşlerini herc-ü merç ederek bir planlama yapmak için çalışıyoruz. Bunları bir toplantıyla kamuoyuna duyuracağız. Tüm hassasiyetleri gözönünde tutacağız. Ankara’yla da konuşacağız. Ama önce biz kendi planımızı İzmir kamuoyunda tartışmak istiyoruz. Ara ilkeler üzerinde oluşturacağımız taslak üzerinde konuşacağız. İzmirlilerle tartışacağız. Sonra Bakanlık’a sunarız. Kamoyundan genel kabul görürse uygulanır, görmezse askıda kalır. İnciraltı’nın doğru planlamasının hem mal sahipleri, hem de kent ve gelecek için çok önemli olduğuna inanıyorum" dedi.

  DEMİRTAŞ’IN PROJELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

  Başkan Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın Alsancak ve Atatürk Stadları, kente yapılması öngörülen tünelleri içeren projeler hakkında da görüşlerini açıkladı. Kocaoğlu, stadlar dışında Demirtaş’ın açıkladığı projlerin uzun erimli olduğunu belirterek, "Herhangi bir karşı duruşumuz yok. Ancak ’Bugün yaparız’ denecek proje değildir. İyice etüt edilmesi, bilimsel altyApısı oluşturularak değerlendirilmesi gerekir. Bir fikirdir. Projeye, reailiteye geçmek için bir çok yolun katedilmesi gerekir. Çift katlı tüneller tamamen mühendislikle ilgili uzun erimli, büyük projeler. Zemin etütlerinin yapılması bir başlangıçtır. İyice tartışıldıktan sonra en azından, projeye esas olacak altlıkların bulunması, proje süreci izlenecektir. Bunları sağlık şekilde değerlendirmekte fayda var. Bugün konuşulur bir yola girilir. Uzun erimlidir" dedi.

  "GEÇİCİ OLARAK STADLARA PORTATİF TRİBÜN YAPABİLİRİZ"

  Stadlarla ilgili projlerele ilgilide görüşleriin açıklayan Kocaoğlu, Atatürk Stadyumu’nun derinleştirilerek tribün yeri kazanma ve stadın olimpik özelliğini ortadan kaldırılmasına saygı duyduğunu söyledi. Kocaoğlu, hem Alsancak hem Atatürk stadında şu anda tartan pistlerin olduğu yererle geçici demontabl tribünler konularak, doku bozulmadan kentin diğer stadaları yapılıncaya kadar stad ihtiyacının karşılanabileceğini önerdiklerini belirtti. Bu iki stadla ilgili fikir beyan etmelerinin doğru olduğunu belirten Kocaoğlu "Ama ’Yapacağım’ diye konuşmamız yanlıştır. Çünkü yer bizim değlidir. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yeridir. İzin verirlerse tribün yaparız. Sonra da bu tribünleri değişik yerlerde kullanabiliriz. İzmir gibi bir kentte 8-10 bin kişilik tribün her zaman bir yerlerde değerlendirilir. Kayıp sözkonusu olmaz" dedi.

  BORNOVA’DA SESSİZ SEDASIZ STAD YAPIYORUZ

  Kocaoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın TOKİ’ye Yalı ve Gürsel Aksel Stadları’nın bulunduğu alanlara yaptırmak istediği stadlarla ilgili tartışmayla ilgili de konuştu. Konunu İzmir gündemini gereğinden fazla meşgul eden bir konu olduğunu belirten Kocaoğlu, "İki tane 12’şer bin kişilik stad yapılacak. Biz bunu sessiz sakin şekilde Bornova’da yapıyoruz. Atatürk ve Alsancak Stadları sorunu yaşanmasa, iki stadla ilgili gündem ortaya çıkmasa kimsenin bizim Bornova’da yaptığımız stattan haberi olmayacaktı" dedi.

  STADLAR KONUSU BİZE SORULMADI

  Gürsel Aksel ve Yalı stadı konusunun çok tartışıldığını, kentin planlmasından sorumlu kurum olarak görüşlerini beyan ettiklerini belirten Kocaoğlu, Örnekköy ve Uzundere’ye stad yapılmasını önerdiklerini söyledi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım’ın açıklamalarından bu önerilerinin kabul görmediğini anladıklarını belirten Kocaoğlu, "Bu normal çünkü her iki stadla ilgili projlerde bize hiç görüş sorulmadı. Bu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin görüşünün alınmayacağı anlamına gelir. İzmir stadlarıyla ilgili garip şeyler oluyor. KSK Klüp Başkanı, As Başkanı ve Divan Başkanı beni ziyaret ederek Örnekköy’e stad olmadığını, Çiğli’deki ESHOT Garajı yapmak üzere kamulaştırdıkları ve Hazine’den tahsis aldıkları arazinin stad için uygun olduğunu belirttiler. Özellikle ulaşım konusunda İZBAN istasyonuna yakınlığının çok cazip olduğunu söylediler. Biz de yaptığımız değerlerdirme sonucunda ESHOT Garajını Örnekköy’e yapabileceğimizi, stad yeriyle bu alanın takas yapılabileceğini açıkladı. Ancak bir milletvekili bunu şark kurnazlığı olarak niteledi. Bunu anlamadık. Ardından KSK Klubü’nden de ses çıkmadı. O da ayrı bir konudur" dedi. Kocaoğlu, iki stad için yapılan "Bırakın yapsınlar" söyleminin de, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Karşıyaka Belediye Başkanı için "Stad yaptırmayan başkan" söyleminin de yanlış olduğunu belirterek "O insafı ben İzmirli hemşehrilerimizin takdirine bırakıyorum" dedi.

  STADLAR ZATEN YARGIDA BİR DAHA YARGIYA GİTMENİN ANLAMI YOK

  Kocaoğlu, Gürsel Aksel ve Yalı Stadları’nın yapımının önünde hiç bir yasal engel olmadığını söyledi. Bugüne kadar stad yapına başlanabileceğini belirten Kocaoğlu, "Projeleri yoktu. Ama projeleri yapılarak başlanabilirdi. Biz belediyeyiz. Biz aktivist değiliz. Yasal yollardan hukuk sistemi içinde adalet sistemi içinde yanlış olduğuna inandığımız yargıya götürürüz. Yargı ne karar verirse uygularız. En az bakanlıklar kadar devlet kurumuyuz. Devlet ahlakı ve edebiyle çalışıyoruz. Stadların yapımına mani yoktur. Ama bizim görüşümüz kent yaşamı ve trafiğine zarar vereceği yönündedir" dedi. Yalı Stadı’nın çevresindeki yol için Bakanlar Kurulu’ndan acele kamulaştırma yapılmak istenmesi hakkında ne düşündüğü sorulan Kocaoğlu "Büyük ihtimal yargıya gitmeyiz. İki yerdeki yanlışları kamuoyu önüne serdik. Şu anda zaten yargıdayız. Bir daha yargıya gitmenin anlamı yoktur. Acil kamulaştırma da normal kamulaştırma da yapabilirler" dedi.

  İZSU FATURALARI 2-3 AY İÇİNDE DÜZELİR

  Kocaoğlu, İZSU’nun yeni bağlanan 9 ilçede su faturalarının okunmasında bazı sorunlarla karşılaştığını, 2-3 ay içinde düzene gireceğini söyledi. İZSU’nun aboneleri mağdur etmeyeceğini belirten Kocaoğlu "Altı ay sayaç okunmamışsa, 6 ay için okuduğu bedeli devam eden altı ay taksitle alacak. Vade farkı olmayacak. 30 Mart 2014 öncesi dönem için eski köy ve belde su fiyatları geçerlidir. 30 Mart sonrası yeni tarifeye bağlıdır. Yüksek faturalar, uzun süre ödenmemeden dolayı veya teknik arızadan dolayı çıkabilir. Düzeltilir" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı