Start-Up'ınızı kısa sürede nasıl büyütebilirsiniz?

Hürriyet Haber
30.06.2017 - 11:00 | Son Güncelleme: 30.06.2017 - 12:04

Uzun süredir hayalini kurduğunuz girişiminizi hayata geçirmeyi başardınız. Peki işleri büyütürken nelere dikkat etmelisiniz?

Girişimcilerin pek çoğu girişimlerinin kısa sürede başarıya ulaşması için çaba sarf eder. Değişen ekonomik koşullar ve piyasa şartlarına bağlı olarak start-up girişimin başarıya ulaşması da değişkenlik gösterebilir. Girişimcilerin doğru hamleleri ve etkili iş yönetimi ise start-up’ların başarı şansını önemli ölçüde artırıyor.

Peki start-up'ınızı kısa sürede nasıl büyütebilirsiniz?

 1. Piyasaya uyumlu bir şekilde hareket edin

Piyasada ve sektörde gelişen ani değişimlere ve yeni çıkan trendlere uyum kabiliyeti göstermek bir girişimin uzun ömürlü olup olmaması açısından önemli. İş koşullarına en uygun hamleyi yaparak iş akışını güçlendirmek, her zaman değişime açık olmak ve hızlı adaptasyon sağlamak bir start-up için en öncelikli konular arasında.

 1. Müşteri deneyimine önem verin

Müşterilerden gelen düşünceleri ve geri bildirimleri ürün ve hizmet geliştirme yönünden öncelik haline getirebilmek bir girişimi ayakta tutan etkenlerdendir. Değişen koşullara uyum sağlama becerisi şirketlerde işe yarayan yöntemlerin de ortaya çıkmasına yardımcı olur.

 1. Doğru ekip kurun

Sektör tecrübesi olan, işi geliştirmeye meraklı ve sizinle aynı tutkuyu paylaşan bir ekip kurarak girişiminizi emin ellere teslim edebilirsiniz. Doğru bir ekip ve her türlü işi yapmaya gönüllü oyuncular ile kısa sürede başarıya ulaşmak hayal değil.

 1. Girişiminize ortak bulun

Girişiminizi objektif bir bakış açısına sahip olan bir ortak ile yönetmek her zaman için daha verimli ve doğru karar almanıza yardım eder. Sizin yetenek ve becerilerinizi tamamlayabilecek bir ortakla yola çıkmak başarılı bir girişim sahibi olmanın altın kuralı.

 1. Hızlı nakit akışı sağlayan bir yöntem geliştirin

Hızlı nakit akışı bir girişim için özellikle ilk yıllarda hayati önem taşıyor. Ek sermaye yollar veya melek yatırımcılar ile nakit akışını düzenli hale getirmek girişimin kısa sürede büyümesinde önemli rol oynuyor.

 1. Gereksiz harcamaları durdurun

Girişiminizin ilk dönemlerinde büyümek için elinizi taşın altına koymanız şart. Gereksiz kişisel giderleri kesmek ve ihtiyacınız olmayan hizmetleri kullanmamak kritik dönemleri daha kolay atlatmanıza ve işinizi büyütene kadar nakit sıkıntısı çekmemenize yardımcı olabilir.

 1. Online olun

Dijital ve online platformlara önem verin. Web sitenizi sektöre uygun bir hale getirin ve ürünlerinizin iyi bir şekilde sergilendiğinden emin olun. Sosyal medya hesaplarınızı daima güncel tutun ve dijital ortamlarda pazarlama çalışmalarına önem verin.  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı