Dünya Haberleri

  START antlaşmasının anahatları

  A.A.
  05.02.2011 - 19:54 | Son Güncelleme:

  Rusya ile ABD arasında bugün ülkenin dışişleri bakanları Hillary Clinton ile Sergey Lavrov arasında stratejik (nükleer) silahların indirimi (START) antlaşmasının karşılıklı meclis (Kongre ve Duma-Federasyon Konseyi) onayları takasıyla başlayan sürecin ana maddeleri şöyle:

  - Taraflar, 7 yıl içinde kısa ve uzun menzilli (taktik ve stratejik) atom bombalarını 1550 adetle sınırlayacak. Uzun menzilli (kıtalar arası) atom bombalarının sayısı iki tarafta 700'ü geçemeyecek.

  - İki taraf, tüm nükleer tesislerini denetim uzmanlarının karşılıklı incelemesine açacak.

  - 1988'de ABD ile Rusya arasında tesis edilen “Nükleer Tehlike İndirim Merkezleri” denetimi sağlayacak. START'ı ABD'de Dışişleri Bakanlığı; Rusya'da ise Savunma Bakanlığı takip ediyor.

  - 25 gün içinde taraflar, denetim uzmanlarını taşıyacak pilotlar dahil toplam 300'e kadar yetkilinin adlarını karşılıklı verecek.

  - 45 gün içinde taraflar, ellerinde olan nükleer savaş malzemesinin ayrıntılarını sunmaya başlayacak.

  - Atom bombalarını taşıyan roketler (kısa menzilli taktik nükleer bomba), uzun menzilli füzeler ve onları taşıyan uçakların tüm özellikleri karşılıklı kaydedilecek.

  - START yürürlüğe girdikten iki ay sonra (60 gün), muhtemelen uzmanların karşılıklı “yerinde denetimi” başlayacak. İlk önce ABD uzman heyeti nisan ortasında Rusya'ya gidecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı