Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Starlar ölüm grubunda

Kaka’lı Brezilya, Cristiano Ronaldo’lu Portekiz ve Drogba’lı Fildişi Sahili, G Grubu’na düştü. Bu gruptaki son takım ise Kuzey Kore oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FUTBOLDA 2010 Dünya Kupası finallerinde mücadele edecek 32 takımın grupları belli oldu. Kura çekimi, ev sahibi ülke Güney  Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town kentinde, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Genel Sekreteri John Valcke ve Oscar ödüllü Güney Afrikalı aktris Charlize Theron tarafından yapıldı.
11 Haziran-11 Temmuz arasında düzenlenecek kupanın kura çekimine katılan 32 takım, 4’erli 8 gruba dağıtıldı. Gruplarında ilk iki sırayı alan ekipler, 2. tura yükselecek.

Dünya Kupası play-off’undaki rakibi İrlanda’yı, Henry’nin Gallas’a eliyle attırdığı gol sayesinde eleyen Fransa, finallerde şanslı sayılabilecek bir kura çekti. Teknik direkörlüğünü Raymond Domenech’in yaptığı Horozlar, A Grubu’nda Güney Afrika Cumhuriyeti, Meksika ve Uruguay ile karşılaşacak.

Dünya Kupası’nın favorilerinden Almanya, İngiltere ve İtalya da iyi kuralar çekerken, Brezilya zorlu bir gruba düştü. Sambacılar, G Grubu’nda Portekiz, Fildişi Sahili ve Kuzey Kore ile mücadele edecek.
Kupanın açılışı maçı 11 Haziran 2010 tarihinde Johannesburg’daki 61 bin kişilik Ellis Park Stadı’nda, ev sahibi Güney Afrika Cumhuriyeti ile Meksika arasında yapılacak.

İlk maçların programı

11 Haziran Cuma: G.Afrika-Meksika, Uruguay-Fransa. 12 Haziran Cumartesi: Arjantin-Nijerya, G.Kore-Yunanistan, İngiltere-ABD. 13 Haziran Pazar: Cezayir-Slovenya, Almanya-Avustralya, Sırbistan-Gana. 14 Haziran Pazartesi: Hollanda-Danimarka, Japonya-Kamerun, İtalya-Paraguay. 15 Haziran Salı: Yeni Zelenda-Slovakya, Fildişi Sahilleri-Portekiz, Brezilya-K.Kore. 16 Haziran Çarşamba: İspanya-İsviçre, Honduras-Şili.

Yapılan kura çekimi sonrasında takımların gruplara dağılımı ve eşleşmeleri şöyle oluştu:

A GRUBU
Güney Afrika
Meksika
Uruguay
Fransa

B GRUBU
Arjantin
Nijerya
Güney Kore
Yunanistan

C GRUBU
İngiltere
ABD
Cezayir
Slovenya

D GRUBU
Almanya
Avustralya
Sırbistan
Gana

E GRUBU
Hollanda
Danimarka
Japonya
Kamerun

F GRUBU
İtalya
Paraguay
Yeni Zelanda
Slovakya

G GRUBU
Brezilya
Kuzey Kore
Fildişi Sahili
Portekiz

H GRUBU
İspanya
İsviçre
Honduras
Şili

TÖRENDEN NOTLAR

Bomba paniği

Kura çekimi öncesi bomba ihbarı yaparak panik yaratan gazeteci tutuklandı. Yabancı olduğu söylenen gazetecinin kimliği açıklanmadı. Ayrıca, sabah saatlerinde Cape Town Havalimanı’na iki kiz bomba ihbarı yapıldı.

Mandela konuştu

Kura çekimi Güney Afrika Cumhuriyeti Eski Devlet Başkanı Nelson Mandela, mevcut Devlet Başkanı Jacob Zuma ve FIFA Başkanı Sepp Blatter’in konuşmalarıyla başladı.

Milla da katıldı

Törende, David Beckham, ünlü atlet Haile Gebrselassie, Afrika futbolunun efsane isimlerinden Roger Milla ve kupaya katılan ülkelerin temsilcileri de hazır bulundu.

Şarkılar ve danslar

Güney Afrikalı Johnny Clegg ve Beninli Anjelique Kidjo’nun, şarkılarıyla renk kattığı törende, Afrika motifleriyle süslü dans gösterileri yapıldı.

Japonya 2022’ye aday

Kura çekimine katılan Japonya Futbol Federasyonu yetkilileri, 2018 Dünya  Kupası ev sahipliği adaylığından çekilip 2022’ye aday olacaklarını söyledi.

Jabulani tanıtıldı

Törende, 2010 Dünya Kupası Resmi Maç Topu adidas JABULANI de tanıtıldı. Zulu dilinde kutlama anlamına gelen Jabulani, 11 farklı renkten oluşuyor. “11” rakamı Güney Afrika’da konuşulan 11 farklı dilini temsil ediyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz