Gündem Haberleri

  Stardust kapsülü dünyaya dönüyor

  DUGWAY PROVING GROUND (A.A)
  15.01.2006 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Bilimadamlarının, güneş sisteminin oluşumu hakkında bilgi verebileceği düşüncesiyle merakla beklediği Stardust kapsülü dünyaya doğru yola çıktı.

  Uzayın 111 bin kilometre derinliğindeki ana gemiden ayrılan kapsülün, atmosfere girinceye kadar süzülerek gelmesi ve paraşütlerinin yardımıyla bugün Utah'daki kurak bir bölgeye inmesi bekleniyor.

  ABD'nin Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) 1999 yılında fırlattığı kapsül, Wild-2 adlı kuyrukluyıldızdan alınan değerli verileri beraberinde getiriyor.

  Kuyrukluyıldızlardan alınan ilk veri olan toz ve buz karışımı taneciklerin mikroskopla incelenebilecek boyutta olduğu, örneklerin, Stardust'un 7 yıllık serüveni sırasında, 2004 yılında elde edildiği belirtildi.

  Evrendeki gaz ve toz halindeki maddenin, 4,5 milyar yıl önce kendi içine çökmesi sonucunda güneş sisteminin ortaya çıktığı, kuyrukluyıldızların da bu maddenin yapısında olduğu düşünülüyor.

  Kapsül, saatte 46 bin 660 kilometre hızla dünya atmosferine girecek. Stardust ana gemisi güneş çevresindeki yörüngede daimi konumunu koruyacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı