Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Starbucks'ın genel müdürlüğünü bıraktı, Actera'ya geçti

22 Haziran 2012 - 17:25Son Güncelleme : 22 Haziran 2012 - 11:33

Aralarında Starbucks'ın da olduğu toplam 12 marka ile Türkiye'de faaliyet gösteren Shaya'nın Genel Müdürü Can İkinci'nin Haziran ayı itibariyle görevinden ayrıldığı ortaya çıktı. Shaya Group'a 2006 yılında ve henüz 30 yaşında iken Starbucks Genel Müdürü olarak gelen İkinci, görevi bıraktığında tüm grubun genel müdürlüğünü yürütüyordu.

İşten ayrılma sürecini hurriyet.com.tr'ye değerlendiren İkinci, Shaya ile el sıkıştıklarını ve çok iyi bir şekilde ayrıldıklarını söyledi.

Mayıs 2006 yılından itibaren Shaya Grubu'nda çalıştığını hatırlatan İkinci, "Aslında hem şirket hem de kariyerim için herşey iyi gidiyordu. Üstelik son 1.5 yılda tüm Shaya grubun genel müdürlüğünü de yürütüyordum. Asla mutsuz değildim. Devamlı yeni markalar geliyor ve çok iyi bir şekilde çalışıyorduk" dedi.

TEKLİF CAZİP GELDİ

İkinci, neden ayrılık kararı verdiğini de şu sözlerle anlattı:

"Ayrılık fikri hiç aklımda yoktu. Ama Türkiye'nin en büyük özel yatırım fonlarından biri olan Actera'dan bir teklif geldi. Böyle bir teklif aklımı çeldi açıkçası. Kariyerime uzun vadede sadece perakende değil farklı bir alanda da yön verebileceğimi sağlayacak bir teklif olarak düşündüm ve kabul ettim. Yaklaşık 3.5 ay önce şirket yönetimine ayrılmak istediğimi belirttim. Ama onları da zor durumda bırakmamak için bir süre daha çalıştım. Haziran başı itibari ile de yollarımızı ayırdık."

Actera'nın yüzde 100 Türk sermayeli özel bir yatırım fonu olduğunu söyleyen İkinci, bu fon ile şirket satın almaları yaptıklarını ve kendisinin de bu süreçlerin içerisinde aktif olarak yer aldığını kaydetti. Çeşitli sektörlerdeki şirketlere yatırım yaptıklarını anlatan İkinci, "ben de bu ekibin bir üyesi olarak ortak olduğumuz şirketlerin bazılarında yönetim kurulu üyeliği yapıyorum. Burada Actera'nın yatırımlarını ve iş önceliklerini takip ediyorum. Günlük operasyonlara karışmıyorum ama stratejik her türlü konuda yönlendiriyorum" dedi.

HANGİ ŞİRKETLERDE YATIRIMLARI VAR?

İkinci'nin yeni çalışmaya başladığı 500 milyon doların üzerinde büyüklüğe sahip Actera Group'un Türkiye'de çeşitli yatırımları bulunuyor.

TPG ile birlikte Türkiye’nin en büyük içki üreticisi ve dağıtıcısı Mey’i satın alan grup, daha sonra şirketi İngiliz Diaego'ya satmıştı. Actera'nın hali hazırda Spectrum Radyo Grubu, Karma Açıkhava, Türkiye'nin ev dışı tüketim noktalarına gıda ve gıda dışı ürünlerin satış ve dağıtımını yapan en büyük şirketi G2M, LBT Varlık Yönetim ve Mars Entertainment Group'da yatırımları bulunuyor.

30 YAŞINDA STARBUCKS'A GENEL MÜDÜR OLDU

1998 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan ABD'ye giden ve Colombia Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği üzerine bir master yapan İkinci, 3.5 yıl boyunca ABD'de Mc Kinsey danışmanlık şirketinde çalıştı. Oradan şirketin Londra şubesine transfer oldu. Londra'da çalışırken Al Shaya ailesi ile tanışan İkinci, grubun Kuveyt'teki merkezindeki yöneticilerle yaptığı iş görüşmelerinin ardından 2006 yılında Starbucks'a Genel Müdür olarak atandı.

Starbucks Türkiye'ye 2003 yılı Nisan ayında açtığı mağaza ile girdi. 2006 yılında İkinci göreve gelene kadar 3 yılda 40'ın üzerinde mağazaya ulaştılar. Can İkinci dönemindeki altı yılda ise Türkiye'deki Starbucks'ların sayısı 160'ı geçti. Kahve zincirinde çalışan sayısı 1.500'e ulaştı.

Belki de aradığın yepyeni bir iş. Günün iş fırsatlarına ulaşmak için hemen tıkla!

https://twitter.com//erenguler

eguler@hurriyet.com.tr

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 6 Yorum }
 • Delişikbak Yineoku 22.6.2012 12:10:52
  Bu genc CEO meselesi Turkiyenin ileride cok basini agritacak, bu yasta adamin eline sirket teslim etmek maceradir...Is hayati toplasan 10 yil olan biri oradan oraya CEO oluyor, ne gormus 10 yilda...Yanlis isler bunlar...
 • Belma ilkec 22.6.2012 12:02:44
  Dogru zamanda dogru yerde bulundugu icin kismetli bir insan. Yoksa sadece Endustri Muh masteri ile McKinsey de calismakla insan 30unda CEO olamiyor.
 • ahmet cayar 22.6.2012 11:35:03
  sen tum egitimini makine muhendisligi uzerine yap sonra gel bambaska bir is yap. egitim sartta network dedikleri sey bambaska imis.
 • pretty mother 22.6.2012 11:13:39
  örnek insan...helal olsun sana...hayalimdeki kariyer...
 • Cenk Yaman 22.6.2012 11:03:24
  Dünyada genç CEO fırtınası hızlı esti ama çabuk bitti. Türkiyede nasıl olacak bakalım.
 • mephistopheles mephistopheles 22.6.2012 09:59:57
  eğitim hayatındaki iyi başlangıçların ve doğru kararların önemi
Sayfa Başı
Haberler2 aralık beyaz showkiralık aşkkiralık aşk yeni bölümkiralık aşk 63. bölümaşk ve maviaşk ve mavi 5. bölümaşk ve mavi yeni bölüm