Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Stancu'yla ilgili acı gerçekler

Galatasaray’ın Steau Bükreş’ten transfer ettiği 23 yaşındaki forvet oyuncusu Stancu, son maçta attığı gol ve gösterdiği performansla otoritelerden iyi not aldı; fakat genç futbolcunun bonservis bedeliyle ilgili tartışmalar devam ediyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Mersin’e 300 bin G.Saray’a 7 milyon Euro

Rumen futbolcuyu tanıyan ve transfer borsasını yakından takip eden 3 isim, Radyospor’da Özgür Sancar’la Haber Özel Programı’nda Stancu’nun transferi ve bu futbolcu için ödenen bonservis ücreti hakkında çarpıcı açıklamalar yaptılar.

STEAUA’DA FAZLA FORMA ŞANSI BULAMIYORDU

Mersin İdman Yurdu Futbol Şube Sorumlusu Mehmet Işık, sezon başında Stancu’nun menajer Gigi Becali tarafından kendilerine önerildiğini hatırlatarak, “Sezon başında Romanya’ya gittim. Steaua Bükreş’in 2. Takımında oynayan İanescu isimli oyuncu için gittim. Gigi Becali ile bir buçuk iki saatlik görüştük. Bize Stancu’yu önerdi. 300 bin euroya kiralayabileceğimizi söyledi. Fiyatı fazla bulduk; ayrıca o dönem Steaua’nın A Takımı’nda forma şansı bulamıyordu” dedi. 

6 AY ÖNCE STANCU 1 MİLYON EUROYA ALINABİLİRDİ

Işık, Stancu’nun sezon başında 1 milyon Euro bonservis bedeliyle alınabileceğine vurgu yaparak, “Romanya’da pazarlama usulleri çok farklı. Romanya’da oyuncuları ederinden çok fazla fiyatlara satmaya çalışıyorlar.  Stancu’nun transferinde yüksek bedel ödendi. Hagi ve Becali 15 yıllık dostlar. Çok samimiler. Bu transfer bana göre çok yüksek bedel ödenerek yapılmış bir transfer. Romanya’dan alınmış bir oyuncu için 5 milyon Euro çok büyük bir para. Oysa 6 ay önce Stancu’nun bonservis bedeli 1.5 milyon Euro belki pazarlık sonucunda 1 milyon Euro olabilirdi. Bu şekilde yapılan transferler kulüplerimiz mağdur oluyor” şeklinde konuştu.

HAGI, BEDELSİZ OLARAK ALINACAK LUCA TONİ VE VELOSO’YU İSTEMEDİ, STANCU’YU ALDIRDI

Hagi, Stancu’nun transferi için Luca Toni’yi istemedi. İtalyan Serie A takımı Genoa’dan hem Veleso hem de Luca Toni’nin, sezon sonuna kadar bedelsiz olarak kiralanması için yetki alan menajer Doğan Ercan, “Genoa Kulübü, iki önemli futbolcuyu sezon sonuna kadar Galatasaray’a bedelsiz vermeye hazırdı. Bunlardan bir tanesi Portekizli defansif orta saha oyuncusu Miguel Veloso, diğeri ünlü golcü Luca Toni’ydi. Adnan Sezgin, bu iki futbolcu için Hagi ile görüştü; fakat Hagi’yi iknâ edemediğini söyledi.  Bu futbolcular Hagi’nin sistemine mi uymuyor; bilmiyorum. Luca Toni’yi Juventus aldı; Juventus’un sistemine uydu. Adnan Sezgin, Luca Toni’ye sıcak bakıyordu; ama Hagi istemedi, Romanya’dan Stancu’yu aldı. Galatasaray, Luca Toni’yi Bayern Münih’te oynarken istedi. Almanlar, 10 milyon Euro bonservis ücreti istedi. Şimdi bu futbolcuyu bedava getiriyorduk; fakat Hagi’nin sistemine uymadı!” dedi.

HİÇBİR AVRUPA TAKIMI STANCU’YA 5 MİLYON EURO VERMEZ

FIFA Menajeri Mithat Halis ise Stancu’nun en iyimser hesaplamalarla bonservis bedelinin 2 milyon Euro olduğunu Avrupa’dan hiçbir takımın bu futbolcuya 5 milyon vermeyeceğini belirterek, “Romanya’dan çıkan bir oyuncu için verilebilecek maksimum bonservis bedeli bellidir. Ama maalesef bizim Türk takımlarını kandırıyorlar ya da bizimkiler çok saf veya başka bir şey var. Bu verilen paralar normal değil. Bonservis bedeli konusunda değişik kriterler var. Stancu, 23 yaşında; onun için maksimun değerleri gözetip bir hesaplama yaptığınız zaman bile bonservis bedeli en fazla 2 milyon Euro olur. Fakat işin içerisine büyük takımlar girdiği zaman fiyat anında değişir. Tabiri caizse bunu yemeyeceksiniz. Avrupa’dan hiçbir takım 5 milyon Euro verip Stancu’yu almaz” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz