Eğitim Haberleri

  Stajyer maaşlarının 3’te 2’si MEB’den

  AA
  25.04.2016 - 14:21 | Son Güncelleme:

  MEB Eğitim Ortamlarının İyileştirilmesi ve Geliştirilmesi Daire Başkanı İbrahim Erdoğan, TBMM'de görüşülecek kanun taslağına göre, stajyer öğrencilere verilecek asgari ücretin 3'te 2'sinin MEB tarafından karşılanacağını belirtti. Erdoğan, "Yani 390 liranın 260 lirasını Bakanlığımız, kalan 130 lirasını da sektör karşılayacak" dedi.

  Erdoğan, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen ‘Mesleki ve Teknik Eğitimde Bursa Modeli Çalıştayı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, mesleki ve teknik eğitimde sessiz bir devrim gerçekleştirildiğini söyledi.     

  Organize sanayi bölgelerindeki devlet okullarının sayısını 34'e çıkardıklarını dile getiren İbrahim   Erdoğan, "Bu okullarda 20 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. Son 4 yılda meslek liselerindeki öğrenci sayısında yüzde 40 artış oldu. Mesleki ve teknik eğitimde kalitemiz artırıldı" diye konuştu.     

  Erdoğan, sektörde çalışan stajyer öğrencilerin ücretlerinde sorunlar yaşandığını söyleyerek, "TBMM'de görüşülecek kanun taslağına göre, stajyer öğrencilere verilecek asgari ücretin 3'te 2'si MEB tarafından karşılanacak. Yani 390 liranın 260 lirasını Bakanlığımız, kalan 130 lirasını da sektör karşılayacak. Ayrıca meslek liselerinin cazip hale getirilmesi için 10, 11 ve 12'nci sınıflarda iş hastalıklarına karşı öğrencilerimiz sigortalanacak" dedi.     

  İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya da sektörün yetişmiş eleman talebi, yatırım, planlama ihtiyacı ve sorunları olduğunu söyledi.      

  Özellikle 8'inci sınıftan sonra ortaöğretime geçiş sürecinde bir alana yerleşemeyen öğrencilerin ciddi sorunları olduğunu belirten Sarıkaya, şöyle konuştu:
  "Mesleki ve teknik liselerde 10'uncu sınıf öğrencilerinin tercihlerinde, mesleki rehberliklerin etkin ve yeterli olmaması gibi konular var. Bu çalıştay neticesinde talep edilecek bir takım mevzuat değişiklikleri ortaya çıkacaktır. Bunları Bakanlığa ileteceğiz. Bursa'nın mesleki eğitimde yüzde 65'lerde bir okullaşma oranı mevcut. Bu, çok ciddi bir rakam. OECD ülkelerinin içerisinde bazen 1-2 rakam üstte, bazen 1-2 puan altında gerçekleşiyor. Sevindirici ancak içeriğin, yani niteliğin arttırılmasına dönük çalışmalar yürütmek durumundayız."     

   

  Etiketler: maaş , stajyer öğrenci
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı