Gündem Haberleri

  Stagflasyon tehlikesi

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 14:54 | Son Güncelleme:

  MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Erdoğan:''İç talepteki durgunluğa karşın enflasyonun yüksek çıkması, stagflasyon sürecini gösteriyor''

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Erdoğan, iç talepteki yüksek oranlı durgunluğa rağmen, enflasyonun yükselmesinin stagflasyonsürecini gösterdiğini savundu.

  Erdoğan, yazılı açıklamasında, Ekim ayı enflasyon rakamlarının yıllık bazda TEFE'de yüzde 81.4 ve TÜFE'de yüzde 66.5 olmasının Türk ekonomisinin enflasyondan daha büyük bir sorunla karşı karşıya olduğunu somut olarak ortaya koyduğunu öne sürdü.

  Ekim ayı rakamlarının ekonomik hedeflere ulaşılamayacağını ortaya koyduğunu, hükümetin ise bu konuda başarısız olduğun iddia eden Erdoğan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

  ''Ekonomideki son gelişmeler, hükümetin yıl sonu enflasyon hedefine ulaşamayacağını ortaya koyuyor. Bu şartlarda borsadaki yükselmenin ve kurdaki yumuşamanın sürmesi mümkün değildir. Dolayısıyla faiz oranlarındaki geçici düşüşün devam etmeyeceğini söylemek de kehanet olmaz.

  Son veriler de devalüasyon ile enflasyon arasındaki bu ilişkinin henüz kırılamadığını gösteriyor. Siyasal güvensizlik dövize talep oluştururken, artan kur da fiyat istikrar çabalarını başarısız hale getiriyor. Hükümetekonomik sorunları çözme konusunda hiç bir başarı sağlayamıyor.''

  Erdoğan, ekonomide radikal kararlar alınıp uygulamaya konulamadığınıve bunlardan da önemlisinin, hükümetin sorunların çözümü konusunda güven vermediğini ifade etti.   (A.A.)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı