ANKARA HABERLERİ

Stadyum gidiyor hastane geliyor

Fatih TEKECİ
03.08.2012 - 00:00Son Güncelleme : 02.08.2012 - 18:10

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, “mevcut futbol sahasının korunması şartıyla uygun” dediği Pursaklar’daki futbol sahasının bir bölümü, Büyükşehir Meclisi’nde alınan kararla ‘hastane’ alanına çevrildi.

Fatih TEKECİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz ay gerçekleşen olağan toplantısının son oturumunda, Pursaklar’da yer alan mevcut 58 bin metrekarelik ‘spor tesisi’ alanının 40 bin metrekarelik kısmının ‘sağlık tesisi’ olmasına karar verildi.
Meclis’e gelen İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporu, MHP grubunun, “Mevcut stadyumu korumak” amacıyla ret oyu vermesine karşın oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre Pursaklar şehir stadyumunun bir bölümü, Sağlık Bakanlığı’nın ilçeye yapacağı ‘hastane’ alanına tahsis edilmiş oldu.

Hastane için spor tesisi

Sağlık Bakanlığı, Pursaklar’ın uzun süredir gündeminde olan hastane ihtiyacını karışılayabilmek amacıyla, ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ çevrevesinde ilçeye yeni bir devlet hastanesi yapılmasını planladı. Pursaklar Belediyesi ise, yaptığı imar planı çalışması ile Merkez Mahallesi üzerindeki şehir stadyumunun da yer aldığı 58 bin metrekarelik spor tesisi alanının, hastane yapımı için uygun olduğunu gösterdi. Bu amaçla Pursaklar Belediyesi, hastane yapılması için gerekli olan 40 bin metrekarelik alanın spor tesisinden çıkarılarak sağlık tesisine çevrilmesi için Büyükşehir Belediye Meclisi’ne talepte bulundu.

Bakanlıktan korunma şartı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü ise, bölgedeki mevcut futbol sahasının korunması şartıyla söz konusu plan değişikliğinin uygun olacağını belirtti. Ancak, Pursaklar Belediyesi’nin daha önce aldığı kararla bir bölümü ‘yol’ için bölünen yeşil sahanın iki dönümlük kısmı da hastane alanına ayrıldı. Hastane yapımına karşı olmadığını ancak futbol sahasının da korunması gerektiğini belirten Pursaklar ve Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Günay, şunları söyledi:

Hastaneye sevindik stadyuma üzüldük

Stadyuma dokunmayalım, emsalini artıralım dedik. Sonuçta 120 bin nüfuslu bir ilçenin 10 yıllık tek şehir stadı. Zaten daha önce belediye futbol sahasının içinden 50 metre yol geçirmişti. Buna göre tribün ve stadın bir bölümü gidiyor. Nereden baksanız en az 50 genç bu sahada top koşturuyor. Milli bayramlarda kutlamalar burada yapılıyor. Pursaklar’ın büyük bir eksikliği olan hastane konusunda atılan bu büyük adım için sevinirken, ilçe stadyumunun bu proje kapsamında zarar görmesinden üzüntü dumdum.”

MHP’den plana itiraz

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen komisyon raporuna ret oyu veren MHP grubu adına Meclis’te konuşma yapan İbrahim Uyar, “Sağlık alanına karşı değiliz. Ama mevcut stadyumun da yer aldığı spor alanını dikkate almadan hazırlanan imar planına karşı çıktık. Bu spor alanı korunabilir, oraya harcanan para da edilmemiş olurdu. Bizim amacımız, iki kamu arazisinin de çıkarları göz edilerek yeniden düzenlenmesi ve korunmasıdır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Stadyum gidiyor hastane geliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı