« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Stada aslan getirilmesine tepki

Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, Galatasaray'ın şampiyonluk kutlamalarında Ali Sami Yen Stadı'na aslan getirilerek kafes içerisinde dolaştırılmasının 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu'na aykırı olduğunu söyledi.

A.A
SON GÜNCELLEME
Çıtırık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Galatasaray'ın, Gençlerbirliği Oftaş Spor galibiyetinin ardından düzenlenen şampiyonluk kutlamaları sırasında kamyonet kasasında Ali Sami Yen Stadı'na aslan getirilerek gezdirilmesini televizyonlardan üzüntüyle izlediklerini söyledi.
Yapılanın Hayvan Hakları Koruma Kanunu'na aykırı olduğunu belirten Çıtırık, Çevre ve Orman Bakanlığının 5199 sayılı yasanın 17. maddesine göre yetki devri yaparak uygulanmasını valiliklere devrettiğini anımsattı.
Yasanın uygulanması için İstanbul Valiliğine yazı yazdıklarını ifade eden Çıtırık, şunları kaydetti:
“Bu bağlamda, Turkiye cumhuriyetinin hukuk devleti olduğundan yola çıkarak, yasa, zengin-fakir ve güçlü-güçsüz ayırımı yapılmadan uygulanmalı.
Medyada yer alan haberlerin ihbar ve delil kabul edilmesini, Galatasaray Kulubü Başkanı Adnan Polat ve aslanı oraya getiren tüm sorumlular hakkında 5199 sayılı yasa gereği soruşturma açılmasını ve haklarında idari para cezası uygulanmasını istiyoruz.”
Çıtırık, soruşturma neticesi hakkında kendilerine 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkı Kanunu gereği yasal süresi içinde bilgi verilmesini de istedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler