Gündem Haberleri

GÜNDEM

  St. Petersburg'daki G20 zirvesi resmen başladı

  Hürriyet Planet
  05 Eylül 2013 - 16:02Son Güncelleme : 05 Eylül 2013 - 20:23

  G20 zirvesi Rusya'nın St. Petersburg şehrinde başladı. Konstantinovsky Sarayı'nda yapılacak açılış oturumu öncesi ev sahibi Rusya'nın devlet başkanı Vladimir Putin bütün liderleri adet olduğu üzere tek tek kapıda karşıladı.

  G20 zirvesinin açılış oturumu Putin'in konuşmasıyla başladı. Putin Suriye meselesinin akşam yemeğinde görüşülmesini teklif etti.

  Açılış konuşmasında Suriye krizi konusundan kaçış olmadığını vurgulayan Putin, “G20 zirvesine katılan birçok ülke lideri benden Suriye meselesini masaya yatırarak görüşmemiz talebinde bulundu. Zirve gündemimizdeki diğer önemli konuların yanı sıra Suriye krizinin de uluslararası siyasette son derece sivri ve önemli bir yer aldığını göz önünde bulundurarak bu konunun ele alınmasına ben de 'evet' diyorum. Ancak planlanan görüşmelerin aksamaması için Suriye meselesini tüm liderlerin toplandığı akşam yemeğinde görüşmeyi teklif ediyorum” dedi.

  Zirvede Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso tarafından temsil edilen Avrupa Birliği'nin de Suriye konusunda Rusya çizgisine yakın bir tavır alacağı öne sürüldü.

  PUTİN LİDERLERİ TEK TEK KAPIDA KARŞILADI

  ERDOĞAN HOLLANDE'LA GÖRÜŞTÜ
  Konstantinovsky Sarayı'ndaki oturum öncesinde Başbakan Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi.

  Cihan Haber Ajansı'nın Başbakanlık kaynaklarından aktardığına göre, Villalar Bölgesi’nde Fransa’ya tahsis edilmiş 15 numaralı villada gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra, zirvenin genelinde beklendiği üzere ağırlıklı olarak Suriye konuşuldu. İki liderin, Şam yönetiminin sivilleri kimyasal silahlarla da hedef almasının karşılıksız bırakılmaması gerektiği konusunda görüş birliği içinde oldukları öğrenildi.

  Erdoğan görüşmede uluslararası toplumun Suriye konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesi ve gereken adımları ivedilikle atması gerektiğini vurguladı. Hollande da görüşme sırasında, Türkiye’ye ile ikili ilişkilere büyük önem verdiklerine değinerek, en kısa sürede Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini belirtti.

  Başbakan Erdoğan, oturum başlamadan önce de hemen yanında oturan Almanya Başbakanı Angela Merkel'le bir süre sohbet etti.

  GELİŞMEKTE OLAN PİYASALAR DEĞİL SURİYE
  G20 zirvesinin planlandığı sırada küresel ekonomi ve büyümeye odaklanması bekleniyordu. Ancak resmi ajanda gelişmekte olan piyasalarda büyümenin yavaşlaması olsa da asıl gündem Ortadoğu krizine odaklanacak.

  Hatta analistler Putin'in ABD'nin Birleşmiş Milletler'in onayı olmadan Suriye'yi vurması halinde bu ülkeye füze kalkanı göndereceklerini açıklamasıyla G20'nin bir uluslararası restleşmeye dönüştüğü, yakın tarihin en gergin zirvesinin beklendiği ifade ediyor.

  OBAMA-PUTİN YÜZLEŞMESİ
  Putin ve ABD Başkanı Barack Obama, karşılama töreni sırasında samimi bir şekilde el sıkışıp yüzlerine birer diplomatik gülümseme yerleştirerek bu havayı dağıtmaya çalıştı.

  Liderler bir gerginlik işareti beklentisi içindeki basın mensuplarını hayal kırıklığına uğratsa da Washington'ın Edward Snowden olayından sonra Putin ile Obama arasında yapılacak baş başa görüşmeyi haftalar önce iptal etmesinin ardından ilişkileri düzeltecek en ufak bir gelişme yaşanmadı.

  Aksine karşılıklı açıklamalarla tansiyon gittikçe yükselirken son olarak Suriye konusundaki anlaşmazlık "yeni Soğuk Savaş" yorumlarına neden oluyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı