SSK'nın kayıtdışı prim kaybı 1.7 katrilyon lira

Hürriyet Haber
19 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 19 Temmuz 1999 - 00:01

Türkiye'de kayıtdışı çalışanların kayda alınması durumunda elde edilecek sigorta prim gelirlerinin, SSK'yı borç çıkmazından kurtaracak potansiyele sahip olduğu belirtildi. Türkiye'de 4 milyon 500 bin kişinin kayıtdışı çalıştığı ifade ediliyor. Bundan yola çıkılarak, bu 4.5 milyon kişinin bugünkü asgari ücret üzerinden SSK'ya prim ödediği varsayıldığında SSK'nın kasasına yılda 1 katrilyon 693 milyar lira girebileceği savunuluyor.

Sosyal güvenlik kurumlarının 2.2 katrilyon lira açığı bulunduğu gözönüne alınırsa, sosyal güvenlik alanında rahat bir nefes alınabilmesi için kayıtdışı istihdamın kayda alınmasının taşıdığı önem kendiliğinden ortaya çıkıyor.

KAYITDIŞI KÖRÜKLENİYOR

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, öncelikle sistemden kaynaklanan sorunların kayıtdışı ekonomiyi doğurduğunu belirterek, güçlü bir sosyal güvenlik sistemi, gerçek bir istihdam politikası ve işsizlik sigortası bulunmayışının da kayıtdışı ekonominin güçlenmesini körüklediğini savundu.

Yapısal reformların gerçekleştirilmesinin önemine işaret eden Uslu, şöyle dedi:

‘‘Halbuki günümüzde yapısal reformlar yerine popülist yaklaşımlarla parasal dengelerin kurulması amaçlanmaktadır. Ekonomik gerçekleri yansıtmayan, üretim, yatırım ve istihdamı hedef almayan, sorunu temelden çözmeyi amaçlamayan ekonomik ve siyasi kararlar alınmaktadır.’’

BAŞKALDIRIYA DÖNÜŞTÜ

Kayıtdışı ekonominin topluma ve devlete bir başkaldırıya dönüştüğünü ve sosyal gelişmeye engel olduğunu ileri süren Uslu, ''Türkiye'de gelir dağılımı ve enflasyon sorununun çözümü, kayıtdışı çalışan-çalıştıran nüfusun resmi hale getirilmesine ilişkin yöntemlerin bulunmasına bağlıdır'' diye konuştu.

Yıldırım: Legal yaşamak zorlaştı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım da bu yılın ilk altı ayında şirketleşme oranının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90 oranında düşmesinin, ‘‘kurumsallaşmayı sevmeyen kayıtdışı bir ekonominin’’ varlığını gösterdiğini söyledi.

Kayıtdışı istihdamın özellikle tekstil ve inşaat sektöründe ağırlık kazandığını savunan Yıldırım, ‘‘Sistem içinde o kadar çok zorluk ve bürokrasi var ki, legal yaşamak illegal yaşamaktan daha zorlaştı. Devlet, öncelikle topluma kayıtlı çalışmayı öğretmeli. Bunları yapamadığı için Türkiye o insanlar için cennet’’ ifadesini kullandı.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı