SSK ve Bağ-Kur’lu 22 milyar YTL’yi 60 ayda ödeyecek

Hürriyet Haber
23.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Haftalardan beri TBMM gündeminde bekleyen SSK ve Bağ-Kur prim affı nihayet yasalaştı. İki kurumun toplam 22 milyar YTL’ye ulaşan prim alacakları yeniden yapılandırılarak, 60 aya kadar taksitte ödenecek.

Hükümet, bu borçlardan 14 milyar YTL’nin geri döneceğini tahmin ediyor.

 TBMM Genel Kurulu’nda dün kabul edilen yasa, 3,5 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Borcunu peşin ödeyene indirim öngören yasa, taksit sayısını da 60’a kadar çıkararak, borcun uzun vadede kapatılması imkanı veriyor. Yasaya göre, sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası borçları yeniden yapılandırılacak. Yeniden yapılandırma 31 Mart 2005’den önceki borçları kapsayacak. Ancak bu tarihten sonra yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan borçlar için indirim uygulanmadan, 60 ay kadar taksit imkanı getirilecek. Borçlular, 12, 24, 36, 48 ve 60 aylık dilimler halinde taksit imkanından yararlanacak. Ancak taksitlendirme durumunda vade farkı da borca eklenecek.

KİME NASIL UYGULANACAK: Yasaya göre, Bağ-Kur prim borcu aslına TEFE oranı uygulanacak. Yapılan hesaplara göre özellikle peşin ödemelerde Bağ-Kur prim borcuna yüzde 30 ile 40 arasında değişen oranlarda indirim öngörülüyor. SSK prim borçlarında ise iki farklı hesaplama yöntemi kullanılacak. 100 bin YTL’nin altına olan borçlardan 1999 yılına kadar olan bölümüne gecikme zammı, bu tarihten sonraki bölümüne ise TEFE oranında faiz uygulanarak 60 taksite bölünecek. 100 bin YTL’nin üstünde olan borçlar ise gecikme zammı uygulanarak yine 60 taksite bölünecek. Peşin ödeme durumunda SSK prim borçlarında da yüzde 15 ile 30 arasında değişen oranlarda indirime gidilecek.

EMEKLİLİK İMKANI: Yasayla, Bağ-Kur’lulara emeklilik imkanı da getirildi. Bağ-Kurlular, 1980 tarihinden önce sisteme girenler hiç prim ödememiş dahi olsalar, 25 yıl ve yaş sınırını doldurmaları kaydıyla emekli olabilecekler. Bu kişilerin peşin olarak 14 bin 700 YTL yatırmaları gerekecek. Tarım sigortalılarından 20 yıl önce sisteme girip de hiç prim ödemeyen birinin mevcut yasaya göre ödemesi gereken 13 bin 41 YTL’lik borç, yasayla peşin öderse 7 bin 764 YTL’ye düşecek.

4 TAKSİTE SAĞLIK HİZMETİ: Bağ-Kur’lular, borcunun yüzde 25’ini veya ilk dört taksitini öderse, sağlık hizmetlerinden yaralanmaya başlayacak. Mevcut yasaya göre borcu olan Bağ-Kur’lunun ne kendisi ne de eşi ve çocukları sağlık hizmeti alamıyor. Sosyal güvenlik kurumları arasında yapılan yanlış ödemelerin birbirleri arasında mahsup edilebilmesi hükmü de getirildi. Yasaya göre, SSK’ya borcu bulunup da, yeniden yapılandırma kapsamında borcunu ödemeyenlere yönelik devlet yardımı, teşvik üretim destekler de verilmeyecek.

TAKSİTLİ ÖDEMEDE FAİZ: Yeniden yapılandırılan borcun tamamının veya bir kısmının taksitle ödenmek istenilmesi halinde, taksitlendirilen toplam borca, 12 ay sürede ödenirse yıllık yüzde 4, 12 ayı aşan, ancak 24 ayı aşmayan sürede ödenirse yıllık yüzde 5, 24 ayı aşan sürede ödenirse de yıllık yüzde 6 oranında taksitlendirme farkı ilave edilecek.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı