"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

SSK Trakya'ya el atıyor

Yalçın BAYER

Sanayi bölgesi haline gelen Çorlu'da, 80 bin işçinin sağlık sorununa Çalışma Bakanlığı ve SSK'nın duyarsızlığını aktarırken, ‘‘Seçilmişler hiç olmazsa bürokrasiye köstek olmasın’’ demiştik.

Çalışma Bakanı Nami Çağan, SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu hemen arayarak durumu anlatıyor:

‘‘İşçilerin ciddi sağlık sorunu olduğu doğrudur. Çorlu SSK Hastanesi'ni biz 110 yataklı olarak programa almıştık. Ancak, bütçede ödenek yok. Çorlu'da kurulan Sağlık ve Eğitim Vakfı ise, bunun 250 yataklı olmasını istiyor. Ancak para yok. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Vakıf, bize ilgili protokolü gönderirse, önümüzdeki yıl bütçeye ödenek koyacağız.’’

Çağan, sorunu çözmek için 9 Eylül'de Tekirdağ ve Çorlu'ya giderek, hastane yapımı konusunda il yöneticilerinden bilgi alacaklar.

SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu da, vakfın düşündüğü 250 yataklı bir hastanenin en az 3.5 trilyona mal olacağını, fakat vakfın kıt olanakları ile bu işin üstesinden gelinemeyeceğini belirtti. ‘‘Ancak yazınız bizi harekete geçirdi’’ dedi.

Bu durumda Tekirdağ Valisi Zeki Şanal, vakıf başkanı olarak Bayındırlık İl Müdürlüğü'nün projesini hazırlayarak bakanlığa gönderecek. Üç bloktan oluşan hastanenin ilk bloğunun inşaatına hemen başlanacak, diğer blokların yapımı için de tekstilci işadamlarından katkı sağlanacak. Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, ‘‘bölgedeki işçilere yardımım dokunsun’’ diyerek bir bloğun yapılmasını üstleneceğini bildirdi.

Dileriz, Bakanlık yetkilileri 9 Eylül'de, ilgili protokolü işler hale getirirler. Çünkü, işçilerin perişanlığı 10 yıldır sürüyor.

Fransız çiftten

Tükiye izlenimleri

BİZLER uzun yıllardır Fransa'da yaşıyoruz. Türkiye'nin tanıtımına biraz olsun faydalı olabilmek için, buradaki birçok Fransız dostumuza tatillerini Türkiye'de geçirmelerini öneriyoruz. Bu yaz da Fransız bir çifti konuk ettik İstanbul'da. Conrad Otel'de gördükleri ilgiden ve kendilerine rehberlik eden Mehmet Hacıbektaşoğlu ve Celal Parlak'tan çok memnun kaldılar. İstanbul'dan sonra Bursa'ya geçen dostlarımız, Almira Otel'den ise tam tersi izlenimlerle ayrılmışlar. Otelin bozuk kliması, havuzun günde sadece 3-4 saat açık olması, doğru düzgün akmayan duşları ve saunasını pis bulmuşlar, otelde Fransızca bilen görevli olmadığı için şikâyetlerini kimseye anlatamamışlar. Otelin çoğunluk müşterisi Arap turistler olduğu için bahşiş meselesi yüzünden görevliler, öteki yabancı turistlerle ilgilenecek zaman bulamamışlar demek ki...

Otelde 30 bin Fransız Frangı, yani yaklaşık 1,5 milyar harcama yapan Fransız karı-kocayı dinledikten sonra çok üzüldük. Lütfen biraz daha dikkat, biraz daha duyarlılık.

İbrahim HACIBEKTAŞOĞLU-Ahmet GÜRCAY Strasbourg/FRANSA

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Yılmaz Çiller'den, Çiller Demirel'den, Demirel de Özal'dan farklı değil.’’

(CHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar)

Hipokrat yemini!

ÜÇ gün önce yaşlı annemi akşam saatlerinde Numune'ye götürdüm. Acil Servis'te yaşadıklarımız sadece bir dehşetti; Acil Servis'in yoldan girişi karanlık ve yolu bulmak zor. Sarılık şüphesi üzerine gittiğimiz hastanede kolu kırık, gözü çıkık herkes gibi biz de uzun süre bekledik. Yetersiz izahat ile binbir güçlükle kan ve idrar verebildik. Ancak idrar için şişe bulunmadığından annem plastik bir kaba yaptı ve hem eline, üstüne, hem de koridorlara bulaştırdı idrarı. İdrar ve kaka için WC sorduğumuzda temizlikçi bilmediğini söyledi. Meğer 2 metre ilerdeymiş. Bu WC'de ışık ve sabun yoktu. Muayene eden doktor kayboldu ve yemeğe gittiği söylenen doktor 1.5 saat sonra geldi. Üç çeşit tahlil bin çeşit ayrı binada yapıldı. Doktoru beklerken zemin kattaki açık pencereden toz duman olabilen bir odada bir hastanın yarı ameliyat edilmekte olduğunu görebildik. Asansör kapıları kendiliğinden kapanmayacak şekilde bozuk.

Büyük devlet adamlarının doktoru olmakla övünen hastanenin başhekimini göreve davet ediyorum ve sabunsuz bir hastanede görev yapan doktorların hipokrat yeminine de güvenilemeyeceği için hastanın adını gizli tutuyorum.

A.G.- Bahçelievler/ANKARA

- MİLAS 2. Halı ve Dostluk Festivali, 4-6 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Festival kapsamında paneller, Milas halıları yarışması, spor etkinlikleri ve müzik programları yer alıyor.

X