SSK hastanelerinde devrim gibi reform

Hürriyet Haber
16 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 16 Nisan 1998 - 00:01

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan tarafından hazırlanan SSK reformu ile 25 milyon kişiye sağlık hizmeti veren SSK hastanelerinde tıbbi ve idari işler birbirinden ayrılıyor. Her türlü sorumluluğu hastane yönetim kuruluna bırakan reform taslağı ile hizmete katkı sağlayan personel için ödül sistemi getiriliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, milyonlarca insanın hergün çile çektiği, ancak bir türlü çağdaş düzeyde hizmet verilemeyen SSK hastanelerinde ‘devrim’ niteliğinde bir reform yapmaya hazırlanıyor. Reform projesi ile tıbbi ve idari işler ayrılıyor. Hastanelere yerinden ve özerk yönetim sistemi getiriliyor ve tüm sorumluluk hastane yönetim kuruluna veriliyor. Sorunların çözümü, ihtiyaçların giderilmesi ve en hizmetin sunumu için hızlı bir karar mekanizması getiriliyor. Personel ise üretime ve hizmete katkısı oranında ödüllendiren bir sistem kuruluyor.

Yaklaşık 25 milyon kişiye sağlık hizmeti veren SSK hastaneleri ni yeniden yapılandıracak proje şöyle:

SSK hastanelerine öncelikle özerklik verilecek. Hastanelerin tüm sorumluluğu, işçi, işveren, emekli ve hastane çalışanlarından oluşan Yönetim Kurulu'na devredilecek.

Başhekim, idari işlere karışmayacak. Hastanelerin idari işleri ile tıbbi yönetimi birbirinden ayrılacak.

Yeni sistemin uygulamaya sokulması ile SSK hastanelerinde yerinden yönetim ilkesi uygulanacak. Gereksinime uygun eleman alımını hastane yönetimi belirleyecek, hızlı ve etkili bir karar mekanizması oluşturulacak. Sigortalıların kararlarda etkinliği sağlanacak, sağlık personeline de hizmete katkısı oranında ‘özendirici’ ücret ödenecek.

İstanbul Ümraniye ve Küçükçekmece'de 800'erden toplam bin 600 yatak kapasiteli iki hastane daha kurulacak. Ayrıca sağlık istasyonları, dispanserler, genel ve bölge hastaneleri ile eğitim hastanelerini kapsayan bir ‘Hasta Sevk Zinciri’ oluşturulacak. Sigortalının bu sisteme güvenmesi için gerekli fiziki, tıbbi ve idari önlemler alınacak, personel ihtiyacı karşılanacak.

SSK'ya 23 Mayıs'ta ÖSYM'nin yapacağı sınavla, 2 bin 688 sözleşmeli personel alınacak. Bunlar ‘Çakılı Kadro’ olarak, sadece ait olduğu sağlık tesisinde kullanılacak. Bu arada, SSK'nın personel sorununa köklü çözüm getirmek için 21 bin 388 kadro ihdasını öngören yasa tasarısı, Başbakanlığa sunuldu. Ayrıca, ‘Politik kayırma ve karışmacılığa’ fırsat veren, sonuçta personelin dengesiz dağılımına neden olan personel yönetmeliğinin 55. maddesi yürürlükten kaldırılacak.

Neler değişecek?

Tıbbi ve idari işler ayrılıyor.

Hastanelere yerinden yönetilecek.

Her türlü sorumluluk hastane yönetiminde olacak.

Kararlar daha hızlı alınacak.

Hizmete katkı sağlayan personel ödüllendirilecek.

Hekim başına 5 bin hasta

SSK, 27 bin 602 yatak kapasiteli 117 hastane, 147 dispanser, 231 sağlık istasyonu, 9 ağız ve diş sağlığı merkezi ile sağlık hizmeti veriyor. Nüfusun yüzde 43.6'sına, sosyal güvenlik kapsamındakilerin ise yüzde 53'üne sağlık hizmeti veren SSK, Türkiye'deki toplam yatak kapasitesinin yüzde 16'sına, uzman hekimlerin yüzde 14.2'sine, hemşirelerin yüzde 11.2'sine, ebelerin yüzde 3.6'sına sahip. SSK, Sağlık Bakanlığı tesislerinin sadece yüzde 23.2'si kadar yatak kapasitesine, yüzde 51.9'u kadar poliklinik kapasitesine sahipken, SSK'nın sağlık personeli , Sağlık Bakanlığı'nın yüzde 15.5'i oranında bulunuyor. Hekim başına Sağlık Bakanlığı'nda 2 bin 100, SSK'da 5 bin 324 poliklinik düşerken, bir sağlık personeline Sağlık Bakanlığı'nda 512, SSK'da bin 710 poliklinik düşüyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı