SSK’da reçetelere parmak basılacak

Hürriyet Haber
30 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ağustos 2006 - 22:16

SSK, eşdeğer ilaç yerine, reçetede yazılı olan ilacı almak isteyen ve okuma yazma bilmeyen hastaların reçetelerine parmak bastıracak.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Nurten Saydan, bir SSK’lının, eşdeğer ilaç yerine reçetede yazılan ilacı almak istemesi durumunda fark ödediğini, bununla da yetinilmeyip, reçetenin arkasına, "Kuruma kabil-i rücu olmamak şartıyla kurumca verilen eşdeğer ilaç yerine reçetede yazılı ilacı kendi rızam ile fiyat farkı ödeyerek aldım" şeklinde bir yazı yazarak imza attığını kaydetti. Bu uygulamanın hukuk dışı olduğunu, kişinin doğmamış hakkından feragat etmesinin mümkün olmadığını anlatan Saydan, "Bu imza ’ben fark ödüyorum ama fark ödediğim için SSK’yı dava etmeyeceğim’ anlamına geliyor" dedi. Saydan, okuma yazma bilmeyen insanların da göz önüne alınması gerektiğini ifade ederken, "Örneğin, ilacı alacak kişiye SSK’nın istediği metni yazmalarını ve imzalamalarını istiyoruz. Oysa bazı kişilerin okuması yazması yok. İmza atmak istemiyorlar" dedi. Bu nedenle SSK’ya bir yazı yazdıklarını belirten Saydan, SSK’dan şu yanıtın geldiğini belirtti:

GEREKÇE YIĞILMA: "Hastanın kendi el yazısıyla yazılarak altının imzalanması uygulamasının eczanelerde yığılmalara neden olduğu, özellikle okur yazarlığı yeterli olmayan sigortalı hak sahiplerine metni yazdırmanın güçlüğü gündeme geldiğinden, "Kuruma kabil-i rücu olmak şartıyla Kurumca verilen eşdeğer ilaç yerine reçetede yazılı ilacı kendi rızam ile fiyat farkı ödeyerek aldım’, ibaresinin kaşe haline getirilmesi, reçeteye bu kaşenin basılması, okur-yazar hastalar için sigortalı ya da ilacı alan yakını tarafından bu ibare okunduktan sonra kaşenin altına ’okudum kabul ediyorum’ ibaresi yazılarak imzalanması, okur-yazar olmayan hastalar için ise kaşenin eczane görevlileri tarafından sigortalı ya da yakınına okunduktan sonra kaşenin altına ’anladım kabul ediyorum’ ibaresinin eczane görevlileri tarafından yazılarak sigortalı ya da yakınına parmak bastırılması şeklinde yapılabileceği hususu Kurumumuz ilaç provizyon sistemine mesaj olarak atılmıştır."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı