Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Spotify'da bu yıl en çok hangi şarkıları dinledik?

  Hürriyet Haber
  07.12.2017 - 15:40 | Son Güncelleme:

  Spotify, müzikseverler için 2017 yılını unutulmaz kılan top sanatçıları, albümleri ve trendleri gösteren Yılın Müzik Listeleri’ni açıkladı.

  Spotify verilerine göre Ed Sheeran, 2017 yılında dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı oldu ve aylık 45 milyon dinlenme oranı ile Spotify’da bugüne kadar en çok dinlenen sanatçı olarak kayıtlara geçti. Ed Shreeran’nın ÷ (Divide) adlı albümü dünya genelinde 3,1 milyar dinlenme oranı ile yılın albümü olurken, ‘Shape of You’ da 1,4 milyarı aşkın dinlenme oranı ile Spotify’da bugüne kadar en çok dinlenen şarkı unvanını kazandı.

  “Ed Sheeran rekor kıran albümü ile kesinlikle bu yıla damgasını vurdu diyen Spotify İçerik Bölümü Direktörü Stefan Blom şöyle devam ediyor: “Şüphe yok ki 2017 Ed Sheeran’ın yılı oldu, milyonlarca müzikseverin onun müziğini Spotify üzerinden keşfetmesi, dinlemesi ve paylaşması bizim için heyecan verici. Ed’e bu büyük başarı için tebriklerimizi gönderiyoruz”.

  Sezen Aksu, 2017 yılında Spotify üzerinden hem en çok dinlenen sanatçı hem de en çok dinlenen kadın sanatçı oldu. Yeni albümü Biraz Pop Biraz Sezen ise Türkiye’de yılın albümü olarak kayıtlara geçti. 2017 yılında albüm çıkaran bir diğer isim Tarkan, Ed Sheeran’dan sonra Türkiye’de en çok dinlenen erkek sanatçı olarak listenin ikinci sırasında yer aldı.

  Ed Sheeran’ın Shape of You’su ve Latin ezgiler taşıyan Despacito ülkemizde 2017 yılının en çok dinlenen şarkıları arasında zirvede yer alırken, Deeperise’ın Raf’ı da üçüncü sıraya yerleşti. Manuş Baba’nın Dönersen Islık Çal da en çok dinlenen albümler arasında ikinci sırada yer alarak zirveye oynarken, Imagine Dragons ve Türk rock müziğin vazgeçilmez grubu Duman, Türkiye’de yılın en çok dinlenen grupları oldu.

  Ed Sheeran’nın bu yılki büyük başarısı bir yana, Hip Hop 2017 yılında da dünya genelinde müzik dünyasında büyük rol oynamaya devam etti. Spotify verilerine göre, Hip Hop dinlenme oranı geçen yıla kıyasla yüzde 74 arttı. Hip Hop’ın 2016 yılındaki popülaritesi göz önüne alındığında, bu oran oldukça büyük bir artış.

  2017 yılının asıl sürprizi ise Latin müzik oldu. Spotify’da ilk kez birinci sıraya yükselen iki Latin şarkı ‘Despacito’ ve ‘Mi Gente’nin yanı sıra, Spotify Global Top 50 listesinde yer alan 10 Latin şarkı ile Latin müziğin dinlenme oranı 2017 yılında yüzde 110 arttı. Luis Fonsi, Daddy Yankee ile Justin Bieber imzalı ‘Despacito - Remix’, Spotify’da dünya genelinde 2017 yazına damgasını vuran şarkı olmuştu. Bu örnek, Latin kültürünün kitlelerce ne derece benimsendiğini gösteriyor. Daddy Yankee de bir Latin sanatçı olarak ilk defa Spotify’da Temmuz ayında en çok dinlenen sanatçı olarak, listenin birinci sırasına yerleşmişti.

  Spotify 2017 Global Top Müzik Listeleri

  Dünye Genelinde En Çok Dinlenen Sanatçılar:
  Ed Sheeran, bu yıl Spotify üzerindeki 6,3 milyar dinlenme oranı ile dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı oldu ve 2015 ile 2016 yılında zirvede olmayı başaran Drake’i tahtından indirdi. Ancak Drake, geçen senenin Spotify Top 5 listesinde yer alıp, Ed Sheeran, The Weeknd, Kendrick Lamar and The Chainsmokers ile birlikte bu yılın yeni Top 5 listesinde de yer alan tek sanatçı oldu.
  Ed Sheeran
  Drake
  The Weeknd
  Kendrick Lamar
  The Chainsmokers

  Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar:

  Rihanna, 2017’de de en çok dinlenen kadın sanatçı olarak Spotify üzerinden üçüncü kez üst üste bu unvanı aldı ve saltanatını sürdürmeye devam etti. Pop dünyasının süper starları; Taylor Swift, Selena Gomez, Ariana Grande ve Sia, 2017’nin Top 5 listesindeki diğer kadın sanatçıları oluşturdu.

  Rihanna
  Taylor Swift
  Selena Gomez
  Ariana Grande
  Sia

  Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Erkek Sanatçılar:

  Ed Sheeran en çok dinlenen erkek sanatçılar listesinde zirvede yer aldı ama yılın sürprizi ilk kez bu sene Spotify’da en çok dinlenen erkek sanatçılar listesinde gördüğümüz Daddy Yankee oldu.

  Ed Sheeran
  Drake
  The Weeknd
  Kendrick Lamar
  Daddy Yankee

  Dünya Genelinde Çıkış Yapan Top 5 Sanatçı:

  2017, kendi solo çalışmalarını yapan sanatçılar için önemli bir yıl oldu. Camila Cabello, Harry Styles ve Liam Payne bu sene solo çalışmalarını yayınladılar ve kendi kariyerlerinde büyük başarı yakalayarak 2017’nin çıkış yapan sanatçılar listesinde Top 3’e yerleştiler. Rappers Lil Pump ve Trippie Red ise çıkış yapan Top 5 listesinin diğer iki ismi oldu.

  Camila Cabello
  Harry Styles
  Liam Payne
  Lil Pump
  Trippie Redd

  Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Gruplar:

  Bu sene, Coldplay’in The Chainsmokers ile birlikte yaptığı ‘Something Just Like This’ grubu listenin başına taşıdı. ‘Thunder’daki başarısıyla Imagine Dragons, ardından Maroon 5, Linkin Park ve Migos ise 2017’nin Spotify’da en çok dinlenen grupları olarak Top 5 listesinde yer aldı.

  Coldplay
  Imagine Dragons
  Maroon 5
  Linkin Park
  Migos

  Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Şarkılar:

  Ed Sheeran’ın ‘Shape of You’ adlı şarkısı, 1,4 milyonu aşkın dinlenme oranı ile Drake’in ‘One Dance’ ile elde ettiği rekoru kırarak, Spotify’da bugüne kadar en çok dinlenen şarkı oldu.
  Shape of You - Ed Sheeran
  Despacito - Remix - Luis Fonsi, Daddy Yankee feat. Justin Bieber
  Despacito - Luis Fonsi feat. Daddy Yankee
  Something Just Like This - The Chainsmokers & Coldplay
  I’m the One - DJ Khaled feat. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper, Lil Wayne

  Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Albümler:

  Ed Sheeran’ın Mart ayında yayınlanan albümü ÷ (Divide), Spotify’da 3,1 dinlenme oranına ulaşarak, yılın en çok dinlenen albümü oldu.

  Divide - Ed Sheeran
  More Life - Drake
  DAMN. - Kendrick Lamar
  Starboy - The Weeknd
  Stoney - Post Malone
  2017’de En Çok Müzik Dinlenen Gün:
  13 Haziran 2017 (Her kullanıcının en çok müzik dinlediği güne göre belirlenmiştir)

  2017’de Yükselişe Geçen Yeni Müzik Türleri:

  Melodic Power Metal
  Chaotic Black Metal
  Chillhop
  Trap Latino
  Future Funk
  Jumpstyle
  Serialism
  Cinematic Dubstep
  Vintage Swoon
  Gamecore
  Spotify 2017 Türkiye Top Müzik Listeleri

  Türkiye’de En Çok Dinlenen Sanatçılar:

  Sezen Aksu
  Ed Sheeran
  Sıla
  Tarkan
  Sagopa Kajmer

  Türkiye’de En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar:

  Sezen Aksu
  Sıla
  Sia
  Hande Yener
  Selena Gomez

  Türkiye’de En Çok Dinlenen Erkek Sanatçılar:

  Ed Sheeran
  Tarkan
  Sagopa Kajmer
  Teoman
  The Weeknd

  Türkiye’de En Çok Dinlenen Gruplar:

  Imagine Dragons
  Duman
  The Chainsmokers
  Adamlar
  Coldplay

  Türkiye’de En Çok Dinlenen Şarkılar:

  Shape of You - Ed Sheeran
  Despacito - Remix - Luis Fonsi, Daddy Yankee feat. Justin Bieber
  Raf – Deeperise
  Sen Olsan bari – Aleyna Tilki
  Rockabye – Clean Bandit Feat. Sean Paul & Anne-Marie

  Türkiye’de En Çok Dinlenen Albümler:

  Biraz Pop Biraz Sezen – Sezen Aksu
  Dönersen Islık Çal – Manuş Baba
  Aura – Norm Ender
  Starboy – The Weeknd
  Müptezhel – Ezhel

  Etiketler: spotify , müzik , online müzik
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı