Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“Sporun melek yüzleri” federasyonlaşma yolunda

Türkiye Down Sendromlular Spor Federasyonunun kurulması için çalışma başlatıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ankara Özel Çocuklar Spor Kulübü Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay, Down Sendromlular Federasyonunun kurulması için Gençlik ve Spor Bakanlığı düzeyinde çalışma başlattıklarını söyledi.

Federasyonun kurulması için Samsun Ayvacık Ada Gençlik Spor Kulübü başkan yardımcısı Özlem Yeşilyurt, Erzincan Sümer İşokulu ve Spor Kulübü Başkanı Yunus Kabil ile birlikte Geçlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin ile görüşerek ilgili dosyayı verdikleri belirten Tuncay, “Dünya ve Avrupa'daki yeni oluşuma biz de seyirci kalmadık ve sporun melek yüzlerine sporla merhaba dedik” dedi.

Tekin'in kendilerini desteklediğini ifade eden Tuncay, “Sayın bakan yardımcımız kişisel olarak destek vereceğini ve her zaman bu özel çocuklarımızın yaşam kalitelerini iyileştirecek her çalışmaya destek vereceğini belirttiler. Kurumsal olarak da merkez danışma kuruluna başvurumuzu yapmamızı ve konunun takipçisi olacağını beyan ettiler” diye konuştu.

Tuncay, başvuru dosyasını Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu'na verdiklerini belirterek, şunları söyledi:
“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) araştırmasına göre ülkemizde 300 bin down sendromlu birey yaşamaktadır. Bu çocuklarımızın spor yapan sayısı ise ancak 400 kişiyle sınırlıdır. Federasyonun özerk olarak hayata geçmesi evde saklanan ve spora yönlendirilemeyen çocuklarımıza ve ailelerine büyük bir anlam, heyecan ve yaşama sevinci katacaktır. 'Sporun melek yüzleri' sloganıyla yola çıkılan bu süreçte spor elçilerimiz milli sporcularımız Emre Aşık (futbol), Arzu Göllü (voleybol) ve İbrahim Kutluay (basketbol) desteklerini esirgemeden vereceklerini beyan ettiler. Bu 3 milli sporcumuz kurulacak olan Down Sendromlular Spor Federasyonunun en aktif üyeleri olacaklarını söylediler.”

Tuncay, federasyonun renklerini mor-siyah ve beyazdan oluşacağını söyledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz