« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sporun kenti Mersin

2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacak Mersin, futbol, basketbol ve hentboldaki takımlarıyla en üst liglerde başarılı olmak için mücadele veriyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Sahip olduğu doğal güzellikleri, ekonomik yapısı ve kültürel değerleriyle dikkat çeken Mersin, profesyonel anlamda sahip olduğu sporcularıyla da Türkiye'nin en önemli merkezlerinden.

Bugüne kadar yetiştirdiği gerek profesyonel gerek amatör sporcularla Türk sporuna önemli katkılar sağlayan kentteki spor takımları, bölgesel, ulusal ve hatta uluslararası alanda önemli başarılar kazandı.

Atletizmden basketbola, bilardo takımından futbol ve güreşe, hentboldan futbola kadar çok sayıda branşta en üst liglerde mücadele veren takımlara sahip Mersin, gelecek yıl gerçekleştirilecek Akdeniz Oyunları sayesinde hem yeni tesislere kavuşacak hem de spor alanında adından daha çok söz ettirecek.

Kent en üst ligde

Kentteki spor branşlarının içerisinde en çok heyecan yaratan dal, tüm Türkiye'de olduğu gibi futbol.

Önceki yıl şampiyon olarak 29 yıl aradan sonra Spor Toto Süper Lig'e çıkan Mersin İdmanyurdu, sadece Mersin'in değil tüm Çukurova yöresinin Spor Toto Süper Lig'deki tek temsilcisi durumunda. Mersin İdmanyurdu, maçlarını 1951 yılında hizmete açılan 17 bin 500 kişilik Tevfik Sırrı Gür Stadı'nda oynamaya devam ediyor.

Futboldan sonra en çok ilgiyi gören basketbolda da Mersin'in çeşitli liglerde mücadele eden 11 takımı bulunuyor. Bu takımlardan Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, uzun yıllardır mücadele ettiği Beko Basketbol Ligi'nde Mersin'i ve bölgeyi en üst ligde temsil eden tek takım olma özelliğini taşıyor.

Kadınlar Basketbol Ligi'nde Mersin 2 takımla temsil edilen ender şehirlerden. Kentte faaliyet gösteren Büyükşehir Belediye Spor Kulübü ile Tarsus Belediye Spor Kulübü, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde oldukça iddialı şekilde varlığını sürdürüyor.

Mersin hentbolda da 1. Lig'de temsil ediliyor. Mersin Yenişehir Eğitim Spor Kulübü de kente bu branşta ayrı bir heyecan yaşatıyor.

Son yıllarda izleyici sayısı büyük artış gösteren bilardoda ise Mersin'i 1. Lig'de Mersin Yüksel Spor temsil ediyor. Özellikle genç sporcuların ilgi gösterdiği bir diğer spor dalı da satranç. Kentte 2 satranç takımı var. İkisi de 1. ligde olan Ezgi Spor Kulübü ve Zeka Satranç Kulübü, bünyesinde yetiştirdikleri genç sporcularla Mersin'in adını başarıyla duyuruyorlar.

Nevin Yanıt da Mersinli

Mersinliler'in çok yakından takip ettiği bir diğer spor dalı ise atletizm. Kent, bu alanda yetiştirdiği birbirinden başarılı sporcularla adını duyurmaya devam ediyor.

Özellikle Avrupa şampiyonlukları, rekorları ve olimpiyat geçmişi olan Nevin Yanıt, son yıllarda Mersin'in yetiştirdiği en önemli sporcuların başında geliyor.

Nevin Yanıt'ın yanı sıra Türkiye'nin olimpiyat tarihinde ilk kez yüksek atlama dalında temsil edilmesini sağlayan Burcu Ayhan ve çok sayıda başarıya imza atan genç atletler, Mersin'de bu spor dalının sevilmesinde ve çocuk yaştaki insanların atletizme yönelmesinde önemli bir etken olarak göze çarpıyor.

Hedef yeni sporcular

Tüm bu spor branşlarının yanı sıra badmintondan okçuluğa, mhay thaiden cimnastiğe kadar farklı spor dallarında gelişimi sürdüren Mersin'de, 17. Akdeniz Oyunları kapsamında yapılacak olan tesislerde geleceğin altın sporcularını yetiştirme hedefiyle şimdiden yoğun bir hazırlık yapılıyor.

Gençlik Hizmetleri Müdürü İbrahim İlhami Koç, Mersin'in önemli bir spor kenti olduğunu söyledi.

Hazırlık süreci devam eden ve gelecek yıl gerçekleştirilecek olan Akdeniz Oyunları'nın kentin spor kimliğini öne çıkarabilmek adına önemli olduğunu anlatan Koç, “Akdeniz Oyunları için Mersin'in her yerinde inşaatlar var. Organizasyon kısıtlı bir sürede yapılacak ama bu tesisler kentin hazinesi olarak kalacak. Bir anlamda oyunlardan sonra, Mersin'in çok ciddi bir spor alt yapısı hazırlanmış olacak” dedi.

Koç, Türkiye'nin uluslararası alandaki spor müsabakalarında daha fazla boy gösterebilmesi ve başarılar elde etmesi için Türk gençliğine önemli görevler düştüğünü dile getirerek, “Hazırlanan tesisler sayesinde Mersin adeta hazineye kavuşacak. Bu tesisler sayesinde, belki de şimdinin başarılı sporcularının geçmişte yaşadığı sıkıntıları yeni yetişen sporcularımız bilmeyecek. Çünkü artık alt yapı tamamıyla hazırlanmış olacak. Milli sporcu adaylarımız için tek yapmaları gereken şey, yapılan tesislerde başarı için çalışmak olacak. Bizim hedefimiz Akdeniz Oyunlarından sonra mevcut başarılı sporcularımızın deneyimlerini yeni sporculara aktarmalarını ve ülkemize madalyalar kazanmalarını sağlamak olacak” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler