« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sporun kalbi Mersin'de atacak

Mersin'de düzenlenecek Akdeniz Oyunları için yapılacak 4 tesisin temel atma töreni gerçekleştirildi..

A.A.
SON GÜNCELLEME

2013 Akdeniz Oyunlarına ev sahipliği yapacak Mersin'de organizasyon için yapılacak inşaatlar 4 tesisin temelinin atılmasıyla başladı. Edip Buran Spor Salonu'nda düzenlenen toplu temel atma töreninde konuşan Kılıç, organizasyonun önemine değinerek, Akdeniz Oyunları sayesinde Mersin'in çağ atlayacağını söyledi.

2013 yılındaki organizasyonun 2007 yılında Yunanistan'a verildiğini hatırlatan Kılıç, ancak Yunanistan'ın organizasyonu düzenlemeyemeyeceğini açıklayarak geri çekilmesi üzerine etkinliğin Türkiye'ye ve dolayısıyla Mersin'e verildiğini vurguladı.

“Bizim önümüzde çok kısa bir süre kalmıştı” diyen Kılıç, şöyle devam etti:
“Geçen yıl şubat ayında organizasyonun Türkiye'ye verilmesi gündeme geldi. Mart ayında da takvim Türkiye için çalışmaya başladı. Şunu unutmamak lazım, Mayıs-Haziran aylarında da seçim vardı. Ardından güven oyu, yeni hükümet kurulması için zaman harcandı. Nitekim 4-5 ay önce Akdeniz Oyunları için ihaleler ve proje teminlerine geçildi. Ama bugün geldiğimiz noktada göğsümüz açık ve başımız dik. Çünkü Yunanistan'ın 5 senede yapamadığını biz 1 senede yapacağız. Bu da hepimizin gurur kaynağı olacak.”

TEMEL ATMA TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR

Temel atma törenlerine muhalefet partisi milletvekillerinin de katılması nedeniyle sevinçli olduğunu anlatan Kılıç, “Bugün güçlüklerden bahsetme günü değil, birlik olma günüdür. İktidar partisine mensup milletvekillerini burada gördüğüm için sevinçliyim. Ancak bundan da önemlisi, muhalefet partisinin milletvekilleri de bu salonda. Gün, iktidar muhalefet olma değil, bir olma güçlü olma günüdür. Zaman zaman hayata bakışımızda farklılıklar olabilir. Ama söz konusu Türkiye'nin başarısı ise her şey geride kalır. Tıpkı, Büyük Önderimizin söylediği gibi, Söz konusu olan vatansa, gerisi teferruattır” dedi.

-Temeli atılan 4 tesis-

Temeli atılacak tesisler hakkında da bilgiler veren Kılıç, şunları kaydetti:
“Bugün çok gururluyuz. Çünkü önemli bir aşamanın ilk adımlarını atıyoruz.
Bugün temeli atılacak tesislerden ilki, 3 bin kişi seyirci kapasitesine sahip tenis kompleksi. Bu tesis uluslararası standartlara sahip olacak ve önümüzdeki süreçte, Mersin'in bölgenin tenis merkezi olmasını sağlayacak. Tenis kompleksi ayrıca, açık ve kapalı kortlardan oluşacak. İkinci tesisimiz ise, 7 bin 500 kişilik spor salonu. Uluslararası standartlara sahip olan bu tesisimizle de Mersin'in önümüzdeki süreçte bambaşka bir hayata başlamasına vesile olacağız.Üçüncü tesisimiz, bin kişi izleme kapasitesine sahip yüzme havuzu. Uluslararası standartlara uygun olarak tasarlanan bu projemiz de, olimpik ölçülerde inşa edilecek.
Sonuncu tesisimiz ise alternatif branşlara hizmet verecek 500 kişilik spor salonu.”

-“Gelecek ay temel atmaya devam edeceğiz”-

Bakan Kılıç, bugün temeli atılan tesislerin Mersin için bir başlangıç olarak değerlendirilmesini isteyerek, önümüzdeki günlerde yeni tesislerin temelini atmak üzere kente yeniden geleceklerini bildirdi.

Bu kapsamda “Kendinizi bize alıştırın. Artık daha sık görüşeceğiz” diyen Kılıç, şöyle konuştu:
“Gelecek ay temel atmaya devam edeceğiz. Çünkü yer tesisi yapılan projeleri hazırlanan ve ihalesi yapılan bazı projelerimiz daha var. Hatta bunların içerisinde hafriyat çalışmasına başladıklarımız bile mevcut. Bunlardan en önemlisi de Mersin Stadyumu. Önümüzdeki ay gelip, diğer tesislerle birlikte stadyumun da temelini atacağız. Tüm bu çalışmalar Mersin'e hayırlı uğurlu olsun.”

Birçok batılı ülkenin ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu anlatan Kılıç, “Bazı ülkeler memurlarının maaşlarını ödeyemiyor, bazı ülkelerin yöneticileri ise ekonomik kriz yüzünden görevlerinden istifa ediyorlar. Böyle bir dönemde Mersin'e yüzlerce binlerce TL para harcayacağımız için çok gururluyum. Dünya ekonomik krizle boğuşurken, biz yatırımlara devam ediyoruz. Bu hepimizin gurur ve sevinci olmalı” diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Çağlayan

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, Mersin'in çok önemli ve anlamlı bir günü yaşadığına işaret ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Mersin için ne gerekiyorsa, parayı pulu düşünmeden yapın” şeklinde kendilerine talimat verdiğini bildirdi.

Akdeniz Oyunları ile ilgili sözün bittiği, icraatın başladığı bir noktada olduklarını dile getiren Çağlayan, şöyle konuştu:
“Geriye 516 gün kaldı. Sayılı gün çabuk geçer. Bu yüzden hepimiz gece gündüz demeden çalışmalıyız. Akdeniz Oyunları Mersin'de 1 hafta sürecek. Ama o 1 haftalık süre içerisinde tüm dünyanın ve Akdeniz'in gözü Mersin'de olacak. Mersin, bu organizasyon sayesinde çiftçisinden köylüsüne, taksicisinden otelcisine kadar hemen her kesimine katkı sağlayacak. Bu tesisler ömür boyu Mersin'de kalacak. O yüzden Akdeniz Oyunları Mersin'de yapılacak uluslararası organizasyonlar için bir başlangıç olacak.”

Mersin'i “dünyanın en güzel mozaiği” diye tanımlayan Çağlayan, “Çünkü bu kentte, Alevi'si Sünni'si, Kürdü Türkü, Arapı Lazı, Müslüman'ı Hristiyan'ı hepsi bir arada kardeşçe yaşıyor. Bu kardeşliği de kimse bozamayacak. O yüzden bu kent bizler için çok önemli. Kardeşliğin, birlikteliğin, dayanışmanın sağlanması halinde nelerin başarılabileceğini Mersin hepimize çok güzel bir şekilde gösteriyor” diye konuştu.
Mersin'deki istihdamın her geçen gün arttığını dile getiren Çağlayan, “Mersin'de işsizliğin belini kıracağız. Turizmden sanayiye, ulaştırmadan spora kadar Mersin'i her alanda marka bir kent haline getireceğiz. Mersin'e yapacak daha çok işimiz var” dedi.

Rekor beklentisi

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da, ilki 1951 yılında Mısır'ın İskenderiye kentinde yapılan Akdeniz Oyunları'nın 17'incisine Türkiye'nin ev sahipliği yapmasının ülke genelinde sevinçle karşılandığını söyledi.

Yunanistan'ın başaramadığı işi Türkiye olarak başaracaklarını dile getiren Baykan, şunları kaydetti:
“Önümüzde kısa bir süre olmasına rağmen bunu başaracağımıza hiç şüphem yok. Mersin'de organizasyonu çok etkili bir şekilde başararak, 2020 yolundaki büyük yürüyüşümüzü güçlendirmek istiyoruz. Çünkü buradaki başarımız bize büyük bir avantaj sağlayacak. Ayrıca bizim Mersin'de bir hedefimiz daha var. Şimdiye kadar organizasyona ev sahipliği yapan ülkelerde, katılımcı sayısı 4 bini geçmemiş. Biz 4 bini geçerek bir rekora imza atmak istiyoruz.”
Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise bugün büyük bir onur ve coşkunun yaşandığını dile getirerek, organizasyonla ilgili gelinen noktaya kadar emeği geçen herkese teşekkür etti.

Mersin'in vizyonu geniş bir şehir olduğunu anlatan Güzeloğlu, “Bu kentin dünyaya tanıtılmasında ve tanıtımla taçlandırılmasında Akdeniz Oyunları'nın yadsınamaz bir önemi var. Bu noktada organizasyonun bize verilmesinde Garanti Mektubu veren Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Mersin adına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da, hayatındaki en mutlu günlerden birini yaşadığını vurgulayarak, Mersin'in Türkiye'deki 8. büyük il olmasına rağmen, en çok vergi veren şehir sıralamasında da 5. sırada yer aldığını, buradan hareketle Mersin'in gelişime ve büyümeye ne kadar açık bir kent olduğunun herkes tarafından görülebileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından, Bakan Çağlayan ve Kılıç, beraberindeki protokol üyeleriyle önce sinevizyon sistemi üzerinden temel atma törenlerini izledi, daha sonra ise temsili olarak hazırlanan temel atma butonuna bastılar.
Törene, AK Parti Mersin milletvekilleri Ahmet Tevfik Uzun, Nebi Bozkurt, CHP Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer ve İsa Gök, eski Devlet Bakanlarından Kürşad Tüzmen, Akdeniz Oyunları Komisyonu Başkanı Amar Addadi katıldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz