« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sporun devleri ödüllerini aldı

Bu yıl ilk defa düzenlenen ‘Sporun Devleri Buluşuyor’ ödül töreninde Türk sporuna yön veren spor kulüpleri ve spor adamları ödüllerini aldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

 Federasyon başkanlarının oylarıyla sıralamanın belli olduğu gecenin yıldızı 3 branşta ödülleri toplayan voleybol branşı oldu. Avrupa Şampiyonu milli atletimiz Aslı Çakır Alptekin en iyi kadın, milli atıcımız Yusuf Dikeç ise en iyi erkek sporcu ödülünün sahibi oldu. Bayanlarda yılın spor takımı Fenerbahçe Universal Voleybol Takımı olurken, erkeklerde bu ödülü Beşiktaş Milangaz Basketbol Takımı kazandı.

Ankara JW Marriot Otel’de gerçekleştirilen ve Spor&Spor Dergisi’nin düzenlediği geceye Devlet eski Bakanı Kürşad Tüzmen, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, MHP K.Maraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Sağlık Dairesi Başkanı Sultan Seyhan,  Genpower Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Uslu, TBMM Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Mücahit Durmuşoğlu, Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Azmi Aksu, TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Selehattin Süleymanoğlu, TSYD Ankara Şubesi Başkanı Gökhan Akengin, DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ateş, DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Metin Karakan, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Önder Sürenkök, PTT Özel Kalem Müdürü Hikmet Özkan,  federasyon başkanları, genel sekreterler, spor teşkilatı mensupları ile sporcular katıldı.

ÖDÜLLER...

Sunuculuğunu TRT’nin başarılı spikeri Kerem Öncel’in yaptığı gecede, 35 dalda ödüller sahiplerini buldu. Kadınlarda yılın kadın sporcusu ödülüne Aslı Çakır Alptekin layık görülürken, erkek sporcu ödülü de Yusuf Dikeç’e gitti. Bayanlarda yılın spor takımı Fenerbahçe Universal Voleybol Takımı olurken, erkeklerde bu ödülü Beşiktaş Milangaz Basketbol Takımı kazandı. Yılın teknik direktörü, A Milli Voleybol Takımı’nın başarılı antrenörü Marco Motta olurken, yılın spor adamı ödülüne Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık layık görüldü. Yılın çıkış yapan federasyonu Buz Hokeyi Federasyonu olurken, spor özel ödülü de özel sporcu Ayşegül Tahtakale’ye verildi. Yılın yerel spora hizmet eden adamı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, yılın yerel spora hizmet eden kurumu PTT seçilirken, yılın görsel medyası ödülüne TRT Spor, yılın yazılı medyası ödülüne de Sabah Gazetesi layık görüldü. Gecenin özel ödülleri ise, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Görme Engelliler Spor Federasyonu, İşitme Engelliler Spor Federasyonu, Özel Sporcular Spor Federasyonu ve Herkes için Spor Federasyonu’na verildi.

FEDERASYON BAŞKANLARI BELİRLEDİ

Gecenin en heyacanlı dakikaları ise federasyon başkanlarının kendi verdikleri oylarla belirlenin sezonun en başarılı spor federasyonu ödüllerinin açıklanması sırasında yaşandı. Federasyon başkanlarının kendi oylarıyla olimpik branşlarda en iyi 10, olimpik olmayan branşlarda ise en iyi 8 federasyon seçildi.  Olimpik  branşlarda ilk 3 sıra voleybol, atletizm ve basketboldan oluşurken olimpik olmayan branşlarda karate, satanç ve bilardo federasyonları aldıkları oylarla ilk 3’te yer aldı.

Gecenin sonunda şarkıcı Baha da bir konser verirken, olimpik ve olimpik olmayan spor branşlarında sıralamalar şu şekile oluştu:

“OLİMPİK SPOR FEDERASYONLARI:

1-      Voleybol Federasyonu
2-      Atletizm Federasyonu
3-      Basketbol Federasyonu
4-      Halter Federasyonu
5-      Tekvando Federasyonu
6-      Judo Federasyonu
7-      Badminton Federasyonu
8-      Bisiklet Federasyonu
9-      Boks Federasyonu
10-   Güreş Federasyonu 

OLİMPİK OLMAYAN SPOR FEDERASYONLARI:

1-      Karate Federasyonu
2-      Satranç Federasyonu
3-      Bilardo Federasyonu
4-      Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu
5-      Üniversite Sporları Federasyonu
6-      Kick Boks Federasyonu
7-      Wushu Federasyonu
8-      Okul Sporları Federasyonu


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler