« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sportif Değerlendirme Kurulu toplandı

Sportif Değerlendirme Kurulu, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Yaşar Kaptan başkanlığında toplandı.Gölbaşı'nda bulunan Gençlik Spor Vakfı'nda yapılan toplantıya, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, genel müdür yardımcısı Sezai Bağbaşı ve 16 kurul üyesi katıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
TMOK Başkanı Bayatlı, Sportif Değerlendirme Kurulu'nun ilk toplantısını özerkleşmenin miladı olarak gördüğünü belirterek, ”Dünyada federasyonların devlete bağlı kaldığı 4 devlet var, Türkiye de bunlardan biri. Çin de bile özerkleşme çalışmaları başladı. Tüm dünyada federasyonlar bir konseye ya da olimpiyat komitelerine bağlı. Kendi kendilerini yönetiyorlar. Bu toplantı, Türkiye'de böyle bir spor yönetiminin ilk adımı olacaktır” diye konuştu.
Bugüne kadar uluslararası federasyonlara olimpiyat komitesinin onayıyla üye olunduğunu ifade eden Bayatlı, bütün uluslararası federasyonların üyelerinde özerklik koşulunu aradığını belirtti.

Değerlendirme toplantısında kimseyi sınamak niyetinde olmadıklarını vurgulayan Bayatlı, “1 senelik dönemde kimseden büyük işler yapmasını beklemiyoruz. Ancak bu 1 sene içinde daha toplanmayan hatta federasyonlarına uğramayan başkanlar var. Doping konusunda dikkatli davranmayan federasyonlar var. Bunları uyarmak gerekiyor” dedi.

ATALAY: MAKSAT DAHA ŞEFFAF BİR YAPI

Toplantıya misafir olarak katılan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Sportif Değerlendirme Toplantısı'ndaki amacın daha şeffaf bir yapı olduğunu söyledi.

Şu ana kadar 15 federasyonun özerklik başvurusunun kabul edildiğini ve 9 federasyonun daha başvurusunun değerlendirme aşamasında olduğunu dile getiren Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu kurul henüz özerk olmayan federasyonların özerkleşmesi için önemli bir adımdır. Seçimlerde federasyon başkanlarımızı (sizi 1 yıldan sonra denetleyeceğiz) diye uyarmıştık. Başarılı olanları tebrik edeceğiz. Başarısız olanları ise önce uyaracağız, gerekirse görevden alacağız.”

Bunları da Beğenebilirsiniz