Sporsor ol vergi avantajı kazan

Hürriyet Haber
02.04.2004 - 11:25 | Son Güncelleme:

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, spora hem sporcu hem de spor tesisi düzeyinde katkılarını özendirmek üzere hazırladığı yönetmeliği tamamlandı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, TBMM Genel Kurulunda geçen ay kabul edilen Sponsorluk Yasası çerçevesinde, "spora katkı yap vergiden düş" anlayışıyla bir yönetmelik hazırladı.

Vatandaşların spora katkılarını özendirerek yetersiz sayıda olan tesislerin arttırılmasını amaçlayan yönetmelikle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne, Türkiye Futbol Federasyonuna, Engelliler Federasyonuna, spor kulüpleri ve sporculara çeşitli şekillerde katkı sağlayacak olan kurum, kuruluş ve vatandaşlara, yapacakları katkıyı vergi matrahına gelir olarak kaydettme yolu açılıyor.

Türkiye'yi ulusal düzeyde temsil eden sporcuların finansörlüğünden, sportif organizasyonlara ve spor tesis yapımına kadar sporla ilgili alanlarda desteği vergi indirimi ile cazip hale getiren yönetmeliğin, Maliye Bakanlığı ile Sayıştayın iznini beklediği kaydedildi.

Söz konusu iki kurumun da incelemelerinin ardından yönetmeliğin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayınlanacağı bildirildi. Yönetmeliğin yayınlanmasıyla birlikte başta Süreyya Ayhan olmak üzere sporda Türkiye'ye ciddi başarılar getiren sporculara, sponsor olmak için kurumların yarışması hedefleniyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı