« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sporda şiddete kameralı çözüm

Suat Kılıç, yapılan kanuni düzenlemelerin şiddete çözüm olmadığını belirterek kameralı güvenlik sistemi ve elektronik biletle holiganizmin önüne geçileceğini söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

GENÇLİK ve Spor Bakanı Suat Kılıç yaptığı açıklamada sporda şiddete kesin çözümler geliştirilmesi aşamasında yeni sistemlerin kullanılacağını söyledi. İçişleri Bakanlığı ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Çalıştayı’na Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Adalet BakanıSadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler katıldı.

Çalıştayda konuşan Suat Kılıç, mevcut kanunun, sporda şiddet ve düzensizliği tümden önlemesi gerekirken beklenen bu faydayı sağlamadığını ifade ederek, “Kanunda Avrupa hukukunda pek çok ülkede olmayan sert tedbirler var. Buna rağmen uygulamada gerçekleşmesi mümkün olmayan bir kanun” ifadelerini kullandı.

E-bilet’le tam takip sağlanacak

Bakan Kılıç, uygulama prosedürlerine kafa yormaya devam ettiklerini belirterek, “Sporda düzeni tek başına savcılar ve hakimlerin sağlaması mümkün değil. Polisin önlemesi de mümkün değildir. Elektronik bilet uygulaması ücretsiz bilet uygulamasına net ve kesin bir nokta koyacak bir husus.
Kameralı güvenlik sistemi ise, hem saha içinde, hem de saha dışında 360 derece görebilecek bir şekilde oluşturulacak. İlk etapta beş stadyumda sistem uygulamaya konulacak” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz