« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Sporda şiddet kanunları pek uygulanamadı"

Bursaspor Kulübü başkan adayı Mesut Mestan, sporda şiddete ilişkin “Bugüne kadar kanunlar pek uygulanamadı. Bu işin çözümünde Kulüpler Birliği Vakfı ve Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) yanı sıra futbolun önde gelen simalarının da desteği olmalı” dedi.

A.A
SON GÜNCELLEME
Mestan, AA Bursa Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti. AA Bölge Müdürü Kamuran Akkuş'la görüşen Mestan, sporda şiddetin üzerine yeterince gidilemediğini belirtti. Bugüne kadar söz konusu kanunların "pek uygulanamadığını" dile getiren Mestan, "Bu işin çözümünde Kulüpler Birliği Vakfı ve TFF'nin yanı sıra futbolun önde gelen simalarının da desteği olmalı. Bursaspor olarak sporda şiddetin sona ermesi için elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu.

Bursaspor'da 10 yılda kaydedilen ilerlemeye karşın kurumsallaşmanın tamamlanamadığını savunan Mestan, “Taraftarı, sanayiciyi ve yöneticiyi bir bütünlük içinde tutmalıyız. Bursa çok dinamik ve son 4 yıldır üst sıralardan inmiyoruz. Bunu daha da ileri taşımalıyız. Bu noktada altyapıyı kullanmak çok önemli. Altyapısını kullanmayan takım bir yere kadar döner" dedi.

Yurt dışından gelen oyuncuların da kaliteli olması gerektiğinin altını çizen Mestan, “Batalla'nın iyi bir oyuncu olduğunu gözlemlemiştik. O da Bursa'da üzerine koyarak oynadı ve Türkiye'de yıldız oldu. Böyle oyuncuları kazandırmalıyız. Alt yapı oyuncuları da böyle oyuncuları örnek almalı” ifadesini kulandı.

“Kupanın yanında bir kupayı da koymayı ilke edinen bir yönetim listesi oluşturduk” diyen Mestan, şöyle devam etti:

“Rahmetli Başkan İbrahim Yazıcı'nın bir hayali vardı. Avrupa'da çeyrek final oynatmak istiyordu. Ben de 'Neden olmasın?' diyorum. Bu yolda ilerlerken Bursaspor sevdasını, kurumsallaşma yolu ile Bursa dışına yayacağız. Ayrıca yüksek İstişare kurulu oluşturmayı düşünüyoruz. Gerektiğinde Bursaspor başkanı da hesap verebilmeli. Bursaspor, herkesin ortak paydasıdır. Yanlış yapıyorsak bizi uyarabilmeliler.”

Kulüplerin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için kaynaklarını yerinde kullanması gerektiğine dikkat çeken Mestan, “Yerel yönetimden aldığınız yardımlar bir yere kadar. Sürekli el açarsanız karşınızdakini de bıktırırsınız..Sizin de bir şeyler yapmanız, kaynakları güzel kullanmanız gerekir. Kaynak kaybı bence Türkiye'de yabancı transferlerinde yaşanıyor. İngiltere'nin koyduğu kurallara benzer kurallar bizim de koymamız lazım. Bu tabii federasyonun alanına giriyor. Türkiye'deki genç kardeşlerimize önem vermeliyiz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz