« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Sporcularımızın yaptığı gerçekten bir devrim"

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, Londra Olimpiyat Oyunları'nda, (A) Milli Kadın Basketbol Takımı'ndan umutlu olduğunu vurgulayarak, “Madalya alabilmek için avantajlı bir fikstürümüz var” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Turgay Demirel, Londra Olimpiyatları'yla ilgili TBF'nin internet sitesine açıklamalarda bulundu.

A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın başarılarını çok kısa bir süreye sığdırdığını anlatan Demirel, şunları kaydetti:
“2005 yılında ilk kez katıldığımız Avrupa Şampiyonası'ndan sonra 4. kez yer aldığımız turnuvada gümüş madalya kazanarak olimpiyat elemesi oynama hakkı elde ettik. Şimdi de olimpiyatlara gidiyoruz. Bu 7 yıllık süre gerçekten rüya gibi bir serüven oldu. Sadece oyuncularımız değil, teknik heyetimiz, yöneticilerimiz ve tabii ki kadın basketboluna yatırım yapan tüm kulüplerimiz, antrenörlerimiz ve diğer sporcularımız da çok çalıştılar. Bu heyecanı voleybol takımımızla beraber kadın sporlarında ilk kez hep birlikte paylaşıyoruz. Bu, Türkiye'de kadın sporları anlamında gurur verici. Gerçekten bir devrim. Atletizmde Süreyya Ayhan'ın zamanında aldığı altın madalyanın ne kadar önemli bir başarıyı getirdiğini, yeni sporcuların gelmiş olduğunu görüyoruz. Eminim bundan sonraki aşamada pek çok kadın basketbolcumuz olimpiyatlarda ülkemizi, bayrağımızı temsil eder.”

Başkan Demirel, olimpiyatlara kalabalık bir kafile ve iki takım sporu ile katılıyor olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Gönül isterdi ki burada iki takımızla olalım ve olimpiyatlarda hem erkek hem de kadınlarda en üst sıralar için mücadele edelim. Ama bu sefer bunu sadece kadınlarımız başarabildi” dedi.

Madalya alabilmek için avantajlı bir fikstüre sahip olduklarını ifade eden Demirel, “Madalya alabilmek için avantajlı bir fikstürümüz var. Bunu en iyi şekilde değerlendirip, çaprazdan gelecek rakibimizi de yenerek ilk 4'e kalmak istiyoruz. Kızlarımızın bunu da başaracaklarını ümit ediyorum. Çek Cumhuriyeti ve çeyrek final maçlarında çok iyi performans sergilememiz önem arz ediyor” şeklinde görüş belirtti.

“Potanın Perileri”nin çok büyük bir başarıya imza attığını vurgulayan Turgay Demirel, şunları kaydetti:
“İlk kez olimpiyatlara katılıyorlar ve çok güzel bir ortamda bulunacaklar. Ben de aslında 1992'den bu yana tüm olimpiyatlara gitme fırsatım olduğu halde takımımız katılmadığı için hiçbirine gitmemiştim. Fakat bu kez takımımızla beraber yolculuğa çıkıyorum. Olimpiyatlar herkesin dediği gibi Dünya ve Avrupa Şampiyonalarından çok farklı bir organizasyon. İlk kez katıldığımız bu organizasyona başarılı olma hedefiyle giden kızlarımızın heyecanını büyük bir saygı ve anlayışla karşılıyorum. Ama sahaya çıktıkları andan itibaren neler yapmaları gerekiyorsa onları yapacaklardır. Türk bayrağı için, halkımızı sevindirmek için ellerinden gelenin en iyisini ortaya koyacaklardır. Olimpiyatlar uzun bir maraton. Grubumuzda birbirinden güçlü rakipler var. ABD'den sonra ikinci sırayı almayı hedefliyoruz. Herkesin amacı da kazanmak. Umarım biz de kazanan takımlar arasında oluruz ve ülkemizi sevindiririz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler