GeriSpor "Sporcularımız Londra'ya hazır değildi"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Sporcularımız Londra'ya hazır değildi"

"Sporcularımız Londra'ya hazır değildi"

Londra Olimpiyatlar'ı öncesi Türk Milli Takım kafilesindeki sporculardan sadece atıcılara psikolojik destek sağlandığı ortaya çıktı.

Olimpiyatlarda başarısız olan Türk sporcularının “psikolojik baskıyı kaldıramadım” söylemlerinin ardından olimpiyat kafilesinde yer alan sporcu psikologu Yrd. Doç. Dr. Ziya Koruç, AA muhabirine, olimpiyatların dünyanın en büyük organizasyonu olduğunu, bu organizasyonda başarılı olabilmek için de çok büyük bir hazırlık döneminin geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Olimpiyatların bütün dünya ülkelerinin katıldığı tek organizasyon olduğunu belirten Koruç, “Olimpiyatlar 4 yılda bir düzenleniyor. 4 yıl sonunda orada en iyiyi sergileyebilmek için özel hazırlıklar yapmanız lazım. Özel hazırlıklara sahipseniz işler kolaylaşır, sahip değilseniz, işiniz zorlaşır ve psikolojik baskı ortaya çıkar. Bizim sporcularımızın da yaşadığı buydu” diye konuştu.

“Kotaları geç alıyoruz”

Sporcuların A veya B barajlarından olimpiyatlara katılma hakkı elde ettiklerini dile getiren Koruç, şöyle konuştu: “Bizim sporcularımızın büyük bir bölümü B barajından olimpiyatlara gitti. A barajından oyunlara giden arkadaşlar da son dakikada olimpiyat vizesi aldı. Antrenman biliminin temel kuralı uzun süreli hazırlıktır. Sporcunuz bir ay kala kota almışsa olimpiyatlara hazırlık için artık çok geçtir. Çin ve ABD gibi ülkelerin sporcuları 1-2 yıl öncesinden kotayı cebine koyuyorlar ve olimpiyatlara hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazır durumda oluyor. Bizim sporcularımızda bu özelliği göremiyoruz. Sporcularımız çok geç kota aldıkları için olimpiyatlara fiziksel olarak yeterince hazırlanmadılar. Bu da doğal olarak psikolojik baskıyı daha fazla yaşamalarına neden oldu.”

“Olimpiyat öncesi psikolojik terapi uygulanmıyor"

Koruç, 2008 Pekin Olimpiyatların'da da Türk kafilesinde yer aldığını ve Pekin'den dönüşünde ayrıntılı bir rapor hazırladığını ifade etti.

Koruç, bu raporda olimpiyat öncesi psikolojik hazırlığın önemine işaret ettiğini, ama bunun Londra Olimpiyatları'nda uygulanmadığını söyledi.

“2012 Londra Olimpiyatları öncesi sadece atıcılık branşındaki sporculara psikolojik destek sağlandı. Onun dışındaki branşlarda sporculara hiçbir psikolojik terapi uygulanmadı” diyen Koruç, bu durumun çok büyük bir eksiklik olduğunu vurguladı.
Çin ve ABD'nin hazırlık sürecine çok önem verdiğini anlatan Koruç, “Türkiye, henüz bu noktada değil. Sporcu ve psikolog arasında karşılıklı güvenin oluşması için birlikte hazırlık süreci geçirmeleri gerekiyor. Sporcuyla daha önceden çalışamadığınız zaman, sporcunun size güvenmesi konusunda ciddi bir eksiklik oluyor. Karşılıklı güvenin oluşabilmesi için olimpiyat öncesi hazırlık şart” diye konuştu.

“Olimpiyatlar sırasında 12 sporcuyla görüştüm”

Olimpiyat kafilesinde psikolog olarak sadece kendisinin bulunduğunu ve tek başına olduğu için de 114 sporcuya yeterli destek sağlayamadığını dile getiren Koruç, “Bizde psikolog var demek için kafilede bulunduruluyor” dedi.
Koruç, şunları anlattı: “Olimpiyatlarda acil durumlar vardır. Bunlar genellikle son dakikada ortaya çıkan durumlar. Sporcunun müsabakaya çıkmak istememesi ya da karşılaşma öncesi intiharı düşünmesi gibi. Bunun için orada mutlaka bir psikologun hazır durumda bulunması lazım. Benim olimpiyatlardaki ağırlıklı görevim de bu gibi acil durumlara müdahale etmekti. Bunun dışında, olimpiyatlar sırasında görüşme talebinde bulunan 12 sporcuyla bir araya geldim.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle