« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sporcular Turkcell’le geleceğe koşuyor

Basketbol ve futbol milli takımlarının sponsoru Turkcell, Türkiye Tenis Milli Takımı’nın Davis Cup’ta Avrupa İkinci Grubu’na yükseldiği Üsküp’te, bundan böyle milli tenisçilerin sponsorluğunu da üstlendiklerini açıkladı.

Merve ARKAN
SON GÜNCELLEME

GELECEĞE KOŞANLAR / FOTO GALERİ

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen toplantıda konuşan Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ve federasyonlarla işbirliği içinde yaklaşık iki yıldır sürdürdükleri “Geleceğe Koşanlar” projesine desteklerini %100 artırdıklarını söyledi.

Merve Arkanhurriyet.com.tr

Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Başkanı Ayda Uluç ve bir grup gazeteciyle beraber Tenis Erkek Milli Takımı’nı desteklemek üzere Üsküp’e giden Turkcell ekibi adına konuşan Öztürkler, TTF ile yeni bir anlaşma yaptıklarını ve artık takımın ana sponsoru olduklarını açıkladı.

Ayda Uluç ile Milli Takım oyuncuları Marsel İlhan, Haluk Akkoyun, Ergun Zorlu ve Tuna Altuna’nın da katıldığı toplantıda konuşan Koray Öztürkler, Turkcell olarak bireysel sporların önemine inandıklarını ve “Geleceğe Koşanlar” projesiyle milli sporcuların gelişimine destek olduklarını söyleyerek, tenisin destek verdikleri bireysel sporların başında geldiğini vurguladı.

33 YIL SONRA TEKRAR ÜSKÜP

Kendisi de eski milli tenisçi olan Koray Öztürkler, Üsküp’e ilk kez 1978 yılında katıldığı turnuva için geldiğini ve Davis Cup için geldiği bu 2. gezinin kendisi için de çok anlamlı olduğunu söyledi.

Marsel İlhan’a bireysel olarak da destek olduklarını hatırlatan Öztürkler, “Geçen yıl, genç bayan tenisçilerimizden Çağla Büyükakçay’a da bireysel olarak sponsor olduk. O da Marsel gibi Türkiye sıralamasında 1 numara ve Türk tenis tarihi adına ilklere imza atan bir sporcumuz. Marsel ve Çağla gibi örneklerin artması için, bizim gibi şirketlerin federasyonlarla işbirliği yapması şart” dedi.

PROJE UZUN SOLUKLU

Koray Öztürkler, Turkcell olarak 2009’dan beri sürdürdükleri Geleceğe Koşanlar projesi kapsamında 6 bireysel spor dalında 150’nin üzerinde sporcuya sahip çıktıklarını hatırlattı.

Tenis, yüzme, halter, atletizm, kayak ve görme engelli bisikleti dallarında milli sporcular yetiştirmek için çabaladıklarını söyleyen Öztürkler, “Kısa dönemli değil, uzun soluklu projeler yaratmak hedefindeyiz. Bu nedenle de bu projeye desteğimizi bu sene %100 artırdık. Spora destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Öztürkler, sporculara verdikleri destekleri, “antrenör ve kondisyoner desteği, maddi destek, prim ve ödüllendirme sistemi, kamp ve yurtdışı turnuva desteği, malzeme takviyesi, performans geliştirme merkezi ve sağlık taramaları” olarak sıraladı.

BİSİKLET ONLAR İÇİN DE ARTIK HAYAL DEĞİL

Geleceğe Koşanlar projesiyle Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen paralimpik branş “Görme Engelli Bisikleti” için Ankara ve Tokat Görme Engelli Okulları’ndan seçilen öğrencilerin 1 yıldır çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Öztürkler, “Okullarından dahi çıkamayan bu çocuklar, şimdi yurtiçi turnuvalara katılmaya başladılar. Haziran ayında da ilk yurtdışı turnuvaları için İspanya’ya gidecekler. Bu onların hayatında bir dönüm noktası oldu. Geldikleri aşama inanılmaz” dedi.

Toplantıda konuşan TTF Başkanı Ayda Uluç ise, “Turkcell’e ve Türk basınına verdiği destekten ötürü teşekkürlerimi sunuyorum. Destekler olmadan sporcularımızın başarması mümkün değil” diye konuştu.

Turkcell’in desteklediği sporculardan bazıları şöyle:

Marsel İlhan

• Turkcell’in 2009’dan beri bireysel olarak desteklediği milli sporcu, dünya sıralamasında 87. sıraya kadar yükseldi.
• Marsel İlhan, 2010 yılında tarihi bir başarıya imza atarak, Türk tenis tarihinde Wimbledon’da oynamaya hak kazanan ilk erkek tenisçi oldu.

Çağla Büyükakçay

• Dünya sıralamasında 160. sıraya kadar yükselen başarılı raket Çağla Büyükakçay, Grand Slam’de oynayan ilk Türk kadın tenisçimiz oldu.

Ediz Yıldırımer

• Yüzme branşında, 15 yaşında olimpiyatlara katılmaya hak kazanan Türkiye’nin ilk, dünyanın en genç üçüncü sporcusu unvanını aldı. Yıldırımer, 2010 yılında Avrupa Gençler Şampiyonası’nda Türkiye’ye bir altın, bir bronz kazandırdı.

Ayşegül Çoban

• Halterde yetenekli olan 15 genç, Turkcell sponsorluğunda Konya’da eğitiliyor. Birçok başarıya imza atılan halter dalında en son başarı, Nisan ayında ülkemizi Avrupa Büyükler Şampiyonası’nda temsil eden Geleceğe Koşanlar sporcusu Ayşegül Çoban’dan geldi. Ayşegül ülkemize bir bronz madalya kazandırdı. Ayşegül Çoban ayrıca, geçen sene yapılan Avrupa Gençler Halter Şampiyonası’nda da büyük bir başarıya imza atarak ülkemize 2 altın 1 bronz madalya kazandırdı.

• Turkcell ayrıca atletizm alanında Adana ve Bursa’da altyapıdan yetişen gençlere ve kayakta Tunceli ve Hakkâri’den sporculara desteği sağlıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler