« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sporcu sağlığı

Prof.Dr.Burhan USLU
SON GÜNCELLEME
Son günlerde, 1 ve 2. ligden pek çok sporcuyu sakatlığı dolayısı ile muayene ettim, tedavilerini verdim. İlaç tedavisi dışındaki tedavilerde, üzülerek gördüm ki, 4-5 kentimizin dışında, sporcu sağlığını takip edecek hiç bir uzman yok.

Düşünün, kulüpler milyonlarca dolar harcayıp sporcu transfer ediyorlar ancak o sporcu sakatlandığında ilk muayenesini yapacak bir doktora ve daha sonra tedavisini devam ettirebilecek bir fizyoterapiste, ya da eğitilmiş masöre ihtiyaç duymuyorlar.

2002 Dünya Futbol Şampiyonası'na katılmaya hak kazanan bir ülke için maalesef acı bir tablo. Ülkemizde sakatlıklar konusunda istatiski bir çalışma maalesef yok. Ancak görünen o ki, basit bir sakatlığın bilinçsiz tedavisi sonrası futbolu bırakma noktasına gelen ya da bırakan onlarca sporcu mevcut. Bu sorunun çözümü için federasyon mutlaka devreye girmeli ve sporcu sağlığı için kulüplerimizdeki sağlık seksiyonlarına bir standart ve denetim getirmeli.

Bu arada basketbolumuzun iki yıldızı Mirsad Türkcan ve İbrahim Kutluay talihsiz bir sakatlık geçirdiler. Mirsad'da sağ diz iç yan bağ zedelenmesi ve iç menisküsde yırtık saptandı. Bu tür sakatlıklar genelde, basketbol, futbol ve kayakta sık görülür ve ayağın sabit kalıp, dizin içeri doğru zorlanması (dışardan yandan gelen darbe sonrası) ile oluşurlar. Ve bu sakatlıklar tipine ve şiddetine göre 3 ila 8 hafta arasında iyileşir. İbrahim Kutluay'ın elinde meydana gelen kırık için de çok dikkatli davranmak gerekti. Yanlış bir tedavi sonucu kemiğin yanlış kaynaması el parmaklarını olumsuz etkilerdi. Bu tür kırıklarda kemiğin kaynama süresi ise 4 ile 6 hafta arasında değişir.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.