Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sporcu fakiriyiz

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

65 milyon nüfusu olan Türkiye'de 550 bin 345 lisanslı sporcu bulunuyor. Kayıtlı kulüp sayısı ise 5 bin 800. Avrupa'nın önde gelen ülkelerinde ise bu sayı bizdekini katlıyor.

<ı>Sporcu azınlık!

Türkiye'de son nüfus sayımına göre 65 milyon 973 bin 18 olan nüfusun, çok küçük bir bölümü spor yapıyor. Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'nun verdiği bilgilere göre, ülkemizde 550 bin 345 lisanslı sporcu var. Kayıtlı sporcu sayısı, nüfusun yüzde birine dahi ulaşamıyor.

<ı>11 bin kişiye bir kulüp

Yine aynı kaynaktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de kayıtlı spor kulübü sayısı 5 bin 800. Ülkemizde, 11 bin 375 kişiye bir kulüp düşüyor. Ortalama alındığında da kulüp başına 87 lisanslı sporcu bulunuyor. Üzüntü veren bu rakamlar, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında daha da iyi anlaşılıyor.

<ı>Arada dağlar var

Örneğin, 80 milyonluk nüfusu olan Almanya'da, 24 milyon kayıtlı sporcu bulunuyor. Almanya'da 80 bin spor kulübü faaliyet gösterirken kulüp başına düşen nüfus sayısı bin. Almanya'nın 80 bin spor kulübünde her birine 300'er sporcu düşüyor. Bu rakamlar da Türkiye'deki oranların ne kadar düşük olduğunu açıkça gösteriyor.
Bunları da Beğenebilirsiniz