Sistem değişti, kader değişti

Galatasaray maçıyla birlikte 4-2-3-1’e dönen sistem, Fenerbahçe’nin prangalarını çözdü. Üçüncü bölgeye 3 değil 4 adamın girişi yaratıcılığı artırdı, Volkan’ı-Nani’yi rahatlattı. Sarı lacivertliler geç de olsa pozisyon üretebilen, hücumda çoğalabilen, keyif alıp-verebilen durumda.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Uğur Meleke

Uğur MELEKE

Trabzonspor'un geçtiğimiz pazartesi saat 20.00 itibariyle az da olsa var olan Avrupa Ligi umutları, 21.45 itibariyle tamamen tükendi ve sezon fiilen sona erdi o akşam. Hedefleri bitiren bu mağlubiyetin üstüne bir de Fenerbahçe karşısına alışkanlıkların çok dışında bir savunma dörtlüsüyle çıkılması, Cavanda-Akakpo-Mustafa’sızlık direnci tamamen düşürdü.Trabzon savunmasının alternatifleri çok zayıf: Salih’in Deniz Ateş Bitnel kahramanlığı unutulmayacak ama futbolcu kalitesi asla Trabzonspor kalibresinde değil. Musa ve Douglas’ın da öyle. Bu oyuncularla ritmini bulmuş bir Fenerbahçe’yi durdurmaları imkânsızdı zaten.


İDMANDA YAPMAZ!
Fenerbahçe’nin ritmini bulmasıysa sıkıcı ve verimsiz 4-3-3’ten 4-2-3-1’e dönüşle ateşlenmiş durumda. Göbekte Ozan-Mehmet-Souza’nın üçünün birden oynadığı düzen, zaman zaman yavaş ve bayat futbollar üretirken; onların birinin kenara oturup Alper’in 11’e girmesi öyküyü değiştirdi: Volkan vites yükseltti, on numara pozisyonuna kayan Nani rahatladı, Alper zaten bildiğiniz gibi.Hücumda 3 değil 4 yaratıcı adamla Galatasaray’a karşı 17 şut, Mersin ve Trabzon’a karşı fark atan bir takım vardı sahada. Pereira gelecek yıl kalır mı bilinmez ama devam ederse herhalde idmanda bile Ozan-Mehmet-Souza’yı aynı anda 11’de denemeyecektir bir daha!

DAVA AÇILMALI
Tabii biz yazıyı gazeteye geçmeye hazırlanırken çıkan olaylar, söylenen her şeyi anlamsızlaştırdı bir anda. Bir kez daha futbol öldü, terörün çirkin yüzü çıktı ortaya. Bayarslan’a saldıran o teröristleri bırakın statlara almak, sokaklara özgürce bırakmak doğru mu sizce? TFF, Bayarslan’a saldıranlara dava açmalı kesinlikle. Sahada hiçbir gerilim yokken, sporcular son derece dostane bir iş çıkarmışken, medeni bir maç oynanmışken bunların yaşanması acı.

Maçın sloganı: Sezon bitmiş

Trabzonspor bu sezonu da nisanda bitirmiş. Bu kez transferde şampiyonluk değil, içeridekilerin değerini fark etme sezonu olmalı. Özgüven sorunu çözülmeli.

Maçın yıldızı: Nani
30’uncu hafta performansını görünce insan hayret ediyor. Geziyor, dolaşıyor, arzuluyor, arıyor. 20 haftadır neredeydi ki bu adam öyleyse?

Teknik direktör karnesi:
Hami Mandıralı

1- Mevcut koşullar altında takıma kat ettirdiği mesafe olumlu.
2- Mustafa-Akakpo-Cavanda’nın yokluğunda eli kolu bağlıydı. 

Vitor Pereira:
1- Üç maçtır döndüğü 4-2-3-1, hücumda yaratıcılığı artırdı.  
2- Belki de hamle için nisanı beklemese, yeri farklı olabilirdi.

Tribün: Ceza nasıl olacak?

Dün ortalığı karıştıranlar bir daha stada girebilecek mi? Yerleri-isimleri belliyse bireysel ceza olacak değil mi?

Maçın hakemi Bülent Yıldırım
Hakeme çok fazla iş düşmedi. Sadece 35’te Hasan Ali topa gelirken bilinçli biçimde alanını genişletiyor, penaltı olmalıydı. Notu: 7,9

Maçın olayı: Bayarslan’a saldırı
Volkan Bayarslan’a saldıranları bırakın statlara sokmak, sokaklara özgürce bırakmak doğru mu sahi? TFF’nin ya da MHK’nin bu saldırganlara dava açması gerekmez mi?

Kader anı: Pazartesi 21.45
Trabzonspor ligden bu hafta değil, geçtiğimiz pazartesi G.Birliği’ne kaybettiğinde koptu. Futbolcuların hedefsizliği öyle bariz ki, rakibe değil kendilerine mağluptular.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.