GeriUğur MELEKE Malzeme kısıtlı sonuç çok iyi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Malzeme kısıtlı sonuç çok iyi

Pereira’nın elindeki hazır yalnızca 14 oyuncuyla çıkarabileceği en iyi ürün buydu. Sağ stoper Kjaer’in attığı uzun paslara Emenike’nin koşu planı işledi, üç büyük lig tecrübesi olan üç iyi stoper de ilk maç için gayet iyilerdi. Monaco’nun hazır olmayan görüntüsü, rövanş için çok umut verici.

MONACO, bir proje takımı. Jardim’li üçüncü sezonda da sükseli oyuncuları İngiltere-İtalya’nın zengin kulüplerine satıp yerlerini 20-21’lik genç yıldız adaylarıyla doldurmayı sürdürüyorlar. Her yıl transfer politikasını genç yıldız adayları üstüne kuran bir takımla temmuzda karşılaşmak nispeten avantaj sayılır. Zira henüz iyi bir oyuncu grubu olabilmişler sadece, takım olamamışlar.

 

Dün De Sanctis’le üçüncü kaleci Badiashile’in değişmesiyle ilk 11’lerindeki 23 yaş altı oyuncu sayısı 7’ye çıktı. Maçın genelinde de özellikle savunmada çok tecrübesiz ve dağınık bir görüntü çizdiler. Raggi-Jemerson henüz çok uyumsuz, iki bekin yeni, ön libero Fabinho’nun da devşirme olduğu düşünülürse rövanşta da Fenerbahçe, kesinlikle zorlamalı bu uyumsuz grubu.

 

3-5-2 GEÇİCİDİR

 

Fenerbahçe’nin Portekizli koçu Pereira’nın elinde yalnızca 14 sağlıklı oyuncu vardı dün. Ben Pereira’nın 3-5-2’yi uzun vadeli-kalıcı bir plan olarak düşündüğünü zannetmiyorum. Geçen sezon açık olarak kullandığı 3 adam Nani-Alper-Volkan yok, o da açık oyuncusuz bir sistem hayal etti mecburen. Üstelik elinde tecrübeli ve kaliteli 3 de stoper olunca, 3-5-2 düzeni çok makul gözüküyordu bu malzemeyle. Eldeki malzemeyle ortaya konan ürünün de gayet başarılı olduğunu düşünüyorum ben. 

 

2. MAÇTA AATIF

 

Maç öncesi savunma üçlüsüne bakınca oyunun daha çok soldan, ayağı iyi Neustadter’in üstünden kurulacağını düşünmüştüm ama yanılmışım: Dün kaptanlık bandını koluna takan sağ stoper Kjaer, oyunu da kuran isimdi. 

 

Sağ stoperden sağ açığa doğru Emenike’ye ve zaman zaman da Salih’e attığı uzun paslar, Fenerbahçe’nin hücum planının ilk opsiyonuydu. Savunmada sol bek Mendy-sol stoper Jemerson uyumsuzluğundan da gayet iyi faydalandı Fenerbahçeliler. İstanbul’daki maç, Monaco’daki rövanş için de kesinlikle umut verici. Fenerbahçe, bu tutarlı planını aynı şekilde Fransa’da da sürdürmeli, zira bu dengesiz ve tecrübesiz Monaco savunmasına orada da kesinlikle gol atacaklardır. 

 

Hatta Fernandao’nun bu kadar kilo fazlası göz önüne alındığında rövanşta Aatif’ın daha fazla dakika alması mantıklı olabilir.

 

TEKNİK DİREKTÖR KARNESİ

 

FİLİPE ALMEİDA

 

1- Pereira’nın planı işledi: Kjaer’in uzun paslarına Emenike hareketlendi.

 

2- Eldeki 3 iyi stoperle 3-5-2 düşüncesinin de işlediğini söyleyebiliriz.

 

LEONARDO JARDİM

 

1- Takımı sezona henüz hazır değil. Savunma uyumsuzluğu çok açıktı.


2- Yedi tane 23 yaş altı oyuncuyla rövanşa da hazır olacaklarını sanmıyorum.

 

MAÇIN FOTOĞRAFI

 

SALİH UÇAN’IN TOP STOPU

 

İlk yarıda 3 kritik pozisyon üreten Salih’in bir şutu direkten döndü. En etkileyici hareketiyse 54’te Neustadter’in pasında yaptığı mükemmel stoptu. Vuruşu iyi olsa jeneriklere girecek cinstendi. 

 

Malzeme kısıtlı sonuç çok iyi

 

MAÇIN OLAYI

 

ÜÇ-BEŞ-İKİ BAŞARISI

 

Pereira’nın elindeki hazır 14 oyuncuyla kurabileceği en uygun düzen bu gibi gözüküyordu. Savunma üçlüsü Kjaer-Skrtel-Neustadter’in performansına da bakılınca 3-5-2 tercihinin işlediğini söylemek mümkün.      

 

MAÇIN SLOGANI

 

EMENİKE’NİN DÖNÜŞÜ

 

VAN Persie hazırlık maçlarının büyük bölümünü evden izledi. Fernandao da kampa kilo fazlasıyla geldi. Sezona iyi hazırlanıp ele geçirdiği fırsatı iyi değerlendiren Emenike, taraftarla barışacak bir başlangıç yaptı.

 

TRiBÜN

 

KÖTÜ TAKVİM

 

SEZONUN en önemli maçının sezonun en önemsiz tarihinde olması tabii ki talihsizlik. Ama tribünlerin bu kadar boş olması belli ki yönetimin savunmacı transfer politikasına bir küçük tepki.

 

MAÇIN HAKEMi:

 

JESUSGİL MANZANO

 

6’da De Sanctis’in elinden kaçırdığı topta gelen gol nizamiydi. 42’de Falcao’nun golünde de son adamın yeri tartışmalıydı. Fenerbahçe’nin Avrupa’da hakemden yana şansı iyi gitmiyor sanki.

 

Notu: 7.7

Yorumları Göster
Yorumları Gizle