« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Özlenen Fenerbahçe

Günlerden Pazar, Kadıköy’de maç günü…

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Şehnaz Tanılkan

Şehnaz Tanılkan

Hava 20 derece, sanki bir an olsun Nisan şampiyonluğu havasını andırıyor, kış geçmiş de bahar daha yeni geliyor gibi. Çok uzun zaman sonra Fenerbahçe taraftarının yeniden hevesle tribünlere koştuğu bir maç. Aslında taraftarları mabede koşturan bir derbi maçı da değil. Sadece son 2 haftadır yeniden yanmaya başlayan, umut veren bir zirve ışığı ve onun aydınlığının arkasında yürekleri çarpmaya başlayanların buluşması var. Meğer ne çok özlenmiş Fenerbahçe, futbolun bereketi, taraftarın coşkusu, çubuklunun o ruhu Kadıköy’e yeniden gelmek için yola çıkmış.

Fenerbahçe, tribünlerin de güçlü desteği ve moraliyle Kasımpaşa maçına yüksek tempolu, baskılı ve etkili bir futbolla başladı. Ceza sahasına çok adamla gelip gol pozisyonları üreten, fizik gücü ve oyun motivasyonu yüksek, verimli bir takım vardı. Santrforsuz oynayan Fenerbahçe, maç boyunca özellikle sağ kanattan Şener, Dirar ve Giuliano üçlüsünün etkili futbolu, yüzde 90 isabetli pas trafiği ile oyuna ağırlığını koydu. Giuliano geçen hafta olduğu gibi yine maçın yıldızıydı, attığı 2 klas gol ve maç boyunca Dirar’la uyumları müthişti.

Giuliano transfer edildiğinde zaten yıldızdı, ama artık skoru her an değiştirebilecek, takımı ateşleyen, fizik olarak daha güçlenmiş ve Fenerbahçe’nin beklenen süper kahramanı olma yolunda giden formda bir Giuliano var. Bu sezon Fenerbahçe’deki eksiklerden biri sahadaki yıldızlarıydı, artık her maç ön plana çıkmaya başlayan ve beklentiyi arttıran futbolcular da sahada gerçek hünerlerini göstermeye başladılar. Janssen’in de haftaya takımdaki yerini alacak olması hücumdaki etkinliği arttıracaktır.

Aykut Kocaman, kendi güvendiği sistemde, kafasındaki oyun şablonundan fazla taviz vermeden ilk yarıda kalan maçlardaki galibiyet serisi hedefinde hafta hafta ilerliyor. Gelinen noktada gördüğümüz tabloya şaşıranlar çoğunlukta, ama belli ki Kocaman’in baştan beri inandığı ve sahada görmek istediği takım ortaya çıkmaya başladı. Maçtan sonra da ifade ettiği gibi, bu maçın iki önemli kazanımı vardı, biri takımın fiziksel kalitesi ve performansındaki çıkış ve taraftarın yeniden tribünleri doldurup takımına destek olması.

Sezona olumsuzluklarla dezavantajlı başlayan, kaybettiği puanlarla sıralamada gerilere düşen Fenerbahçe’nin yeniden yükselişi ve zirveye ortak olması takdiri hak ediyor. Taraftarlarını yeniden mabede çeken, bu anlamlı bütünlüğü sağlayan yine bu takımın kendisi oldu. Fenerbahçe taraftarı, 90 dakika boyunca sahada verilen emeğe, futbolcuların kazanma azmine ve yeniden oluşmaya başlayan takım ruhuna kayıtsız kalmadı. Kadıköy’de yeniden yanmaya başlayan futbol ateşi Fenerbahçe’nin zorlu zirve yürüyüşünün en önemli parçası olacaktır.

"Futbol istatistikleri mini etek gibidir, birçok şeyi gösterir ama esas önemli olanı saklar." Bu, Sir Alex Ferguson'ın ünlü futbol sözlerinden biridir. Aslında Danimarkalı teknik direktör Ebbe Skovdahl'a aittir ama hep Ferguson’ın zannedilir. Biraz cinsiyetçi bir yaklaşımı olsa da, özellikle futbola ve istatistiklere dair söylenmiş dikkat çekici sözlerden biri sayılabilir. Futbolda istatistikler faydalı, önemli ve daima değerlendirilmesi gereken bilgiler olduğu halde, sadece istatistiklere dayalı, skora, puan tablosuna, sayılara ve öngörülere bakılarak yapılan değerlendirmelerin de yanıltıcı olabileceğini gösterir. Futbol da kendi dinamiğinde böyle bir oyun. Süper Lig’de 14. hafta geride kalırken görünen tablo gösterdi ki, aslında ne çok eleştirilip başarısız bulunan takımlar çok kötü, ne de açık ara önde giden takımların durumları çok parlak veya yerleri garanti.

Futbol oyunu, kendi sürecinde kateden performansları da, vasatın beklenmedik dengelerini de içinde barındırıyor. Artık daha fazla sonuç ve skor odaklı ilerlemesi gereken Fenerbahçe için bu maçta alınan 3 puan son derece kritikti, 4-2’lik galibiyetle zirveyle aradaki puan farkı azaldı ve çok önemli bir viraj dönülmüş oldu. Stadı dolduran taraftarlar, uzun zaman sonra ilk kez sahada keyifli bir futbol seyredip maçtan mutlu ayrıldılar.

Zor dönemlerden geçip, oynadığı derbiler hariç çok eleştirilen Fenerbahçe, 30 golle ligin en çok gol atan takımı konumunda. Fenerbahçe bu kazanma alışkanlığını sürdürebilirse, devre arasına hepimizi şaşırtabilecek bir puan sıralamasıyla girebilir. Özlenen Fenerbahçe, artan motivasyonu, efektif futbolu ve kendi feneriyle artık aydınlığını görüyor. Şimdi sıradaki Bursaspor deplasmanı Fenerbahçe için önemli bir test. Süper ligde esas futbol yarışı, yeni puan sıralaması ve sürpriz dengeleriyle yeniden başlıyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler