GeriMustafa Çulcu UEFA ile ülkede yapılan hakemlik farklı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UEFA ile ülkede yapılan hakemlik farklı mı?

Geçen hafta Bursa-Osmanlı maçında yılların deneyimi Fırat Aydınus 82.dakikada kural hatası yaptı.

Buna rağmen bu hafta Galatasaray-Trabzonspor maçına verildi! Bu kez maçın 34.dakikasında kendince yeni bir kural icat etti.Yere düşen Tolga Ciğerci'nin sırtı ile yer arasında kalan topu N'Doye ve Semih almaya çalışırken zııırt ilahi bir düdük.

Futbolcular ne olduğunun şaşkınlığı içinde. Basketbol de bile paylaşılamayan topta hava atışı kalkmışken bizim Fırat Aydınus iki kolu havada geliyor ve hakem atışı ile oyunu başlatıyor. Geçen sezon Trabzon-Fenerbahçe maçında top kendisine çarptı diye oyunu durduran hakem Bülent Yıldırım da benzer icatta bulunmuş hakem atışı yapmıştı.
Şaka gibiler...

Beşiktaş-Antalya maçın ilk yarısında uzatma dakikaları Tosic -Charles pozisyonunda hakem oyunu devam ettiriyor ve Aboubakar ile Beşiktaş ilk golü buluyor. Ortalık karışıyor. İtirazlar sarılar, kırmızılar havada uçuşuyor.

Hakemlerin dikkat ettiği kriterlerden biri de topun yön değiştirip değiştirmediği. Bu pozisyonda hakem kayarak gelen Tosic'in rakibinden önce topa müdahale ettiğini düşünüyor. Oysa Charles'in dürttüğü top son anda Tosic'e çarparak yön değiştiriyor. Pozisyona biraz dikkatli baktığımızda ise oyuncuların kontak anında 18 numaralı Beşiktaşlı Tolgay hakemin önünü net kapatıyor. Yani hakem pozisyonu görmüyor. Fal açıyor!

UEFA, kayarak yapılan müdahalelerde oyuncunun açısı, hız ve şiddet, ayakların yerden yüksekliği ve konumu dikkat edilmesi gereken kriterler diye son 2-3 yıldır üstüne basa basa hakemlere anlatıyor. Tam görmediğin pozisyonda diğerlerini pas geçip sadece topun yön değişikliğini baz almak fal açmak değildir de nedir Barış kardeşim? UEFA ile ülkemizde yapılan hakemlik farklı mı? Takım, isim, forma fark ediyor mu?

UEFA'nın bir diğer hakem değerlendirmesi bakışını da söylemek zorundayız. Beşiktaş kalesine 30 metrede olan pozisyon ayrı,rakip kaleye 70-75 metre sonra atılan gol ayrı pozisyon. Tosic-Charles pozisyonunda hakemi hatalı buluyoruz. Ama ya sonrası ...

Tesadüf bu ya aradan 24 saat geçiyor. Konyaspor-Fenerbahçe maçının 28.dakikasında Skrtel kayarak geliyor ve Rangelov'un önündeki topu alıyor. Kayarak geldiği mesafe açı, hız şiddet, ayakların konumu bir gece önceki pozisyona göre çok daha yumuşak, nizami ve topu oynuyor. Ancak hakem Bülent Yıldırım hem faul veriyor hem Skrtel'e sarı kart gösteriyor!

İkisi de eski FİFA ve ülkemizin üst düzey hakemi, aynı eğitimi alıyorlar, aynı lisanı konuşuyorlar ama benzer iki pozisyonda 24 saat ara ile farklı yorum ve uygulama yapıyorlar.
Peki, doğru hangisi?
Sadece 3 maçta yaşanan skandalları yazmaktan Anadolu maçlarını yazmaya yerimiz kalmıyor. Göztepe-Eskişehir maçı başlı başına yazı konusu. Gelinen nokta öyle vahim ki hakemler maç nasıl tatil edilir onu dahi doğru uygulayamıyorlar.
Allah aşkına siz eğitimlerde kendi hakemlik dönemlerinizin hikayelerini anlatıyor taç, korner, autlarla mı uğraşıyorsunuz?Unutmayın ki futbolun ruhu 12.kural Faul ve fena hareketler de gizlidir...

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle