GeriMustafa Çulcu Derbi Palabıyık’ın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derbi Palabıyık’ın

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, 17 Nisan 2012’de NTVSpor’da “Dünyada ve Avrupa’da debileri belli hakemler yönetir. MHK’daki arkadaşlar bu tip maçları en az hatayla atlatacak hakemleri atamak zorundadır” diyor.

Biz de MHK Başkanı’nın penceresinden bakarak, Beşiktaş-G.Saray derbisinin hakemini bulmaya çalışalım.

 

22 hakem var. 5’i henüz hiç maç alamadı. FIFA hakemi Halis Özkahya sakat. Y.Kemal Uğurlu, Volkan Bayaraslan, Abdülkadir Bitigen, Ümit Öztürk, H.Umut Meler ve Serkan Çınar deneyimsiz.

 

Geçen hafta G.Saray-Rize maçına Tolga Özkalfa, Akhisar-Beşiktaş maçına da Bülent Yıldırım çıktı. Cüneyt Çakır, FIFA seminerinde. Mete Kalkavan, sezona iyi başlayamadı. Son yönettiği Kayserispor-G.Saray maçında tepkiler aldı. Alper Ulusoy ve Özgür Yankaya, performanslarıyla derbiler için henüz yeterli güveni veremiyorlar.

 

Fırat Aydınus, sezona iyi giremedi ve oldukça yıpranmış bir isim. Barış Şimşek, eski FIFA hakemi olmasına rağmen, nedendir bilinmez, bugüne kadar derbiler için düşünülen isimler arasında olamadı! Oysa sezona iyi başladı ve son yönettiği Ankara derbisinde de başarılıydı.

 

Tüm bunlardan sonra geriye sadece FIFA hakemlerinden Hüseyin Göçek ve Ali Palabıyık kalıyor.

 

MHK Başkanı katıldığı o programda “Ben oyun kurallarını hiç eksiksiz uygulayacağım diyen hakem, o havayı koklayamayan hakemdir. Hüseyin Göçek, bazı maçlarda bu psikolojiyi, atmosferi koklamadan uygulamaya çalışmıştır. Bizim tabirle maça çomak sokmuştur. Bu nedenle de Göçek’in derbi hakemi olmadığı görüşündeyim. Hakem, bu tip veya bütün maçlarda biraz psikolog olacak” diyor.

 

Namoğlu, 3. döneminde, Göçek’i derbi yönetecek kıvama getirdiyse, ne ala. Görüşü değişmediyse derbiye bir tek FIFA hakemi Ali Palabıyık kalıyor.

 

Hani Süper Lig kadrosunu 22 kişiye indirip, maaşa bağlayarak profesyonel hakemlik oluşturduk; hakemlikte devrim yaptık diyenlere, ülke hakemliğini getirdikleri içler acısı duruma bakmalarını tavsiye diyorum. Bir derbi oynanacak ve onu yönetecek ancak bir hakem bulabiliyoruz. Yazık...

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle