« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yıldız madeni

Premier Lig’in futbolcu madeni Southampton yetiştirdiği yıldızlar ve onlar üzerinden kazandığı paralarla dikkat çekmeye devam ediyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Koray Durkal

Koray Durkal

Altyapı deyince akla gelen kulüplerin başında Barcelona ve Ajax geliyor. Ancak Southampton da bu iki dev kulüple yarışacak bir potansiyele sahip. Bugüne kadar bünyesinden başta Alan Shearer ve Matthew Le Tissier olmak üzere Gareth Bale, Theo Walcott, Alex Oxlade Chamberlain ile son olarak Adam Lallana ve Luke Shaw gibi isimleri çıkaran Southampton yetiştirdiği yıldızlarla dikkat çekiyor. Geçen sezonun flaş ismi Adam Lallana’yı 25 milyon pound karşılığında Liverpool’a, Luke Shaw’ı 30 milyon pounda M.United’a satan Southampton 7 futbolcudan 100 milyon pound kazandı.

Peki, Southampton Akademisi’ni bu kadar özel kılan ne? Gelin birlikte inceleyelim…

1-Özel bir teknolojiyle çalışıyorlar
Southampton Akademesi’nde kullanılan teknoloji de farklılığıyla ön plana çıkıyor. Genç yıldız adaylarının gelişimleri anlık olarak sanal ortama aktarılırken, Southampton’ın mobil uygulamasıyla da takım istatistiklerine, oyuncu profillerine ve teknik analizlere kolaylıkla ulaşılabiliyor.

2-Çimler bile farklı
Altyapı yatırımlarının yanı sıra tesis yatırımlarıyla da dikkat çeken İngiliz ekibi, son olarak yapılan yeni antrenman sahalarıyla da akademiye destek vermeye hazırlanıyor. Yaklaşık 30 milyon pound harcanan tesisleri farklı kılan özelliklerin başında çimler geliyor. 12 antrenman sahasının tamamında farklı çimler kullanan Southampton, bu sayede farklı zeminlerde oynama alışkanlığını da futbolcularına aşılamaya özen gösteriyor.

Yıldız madeni

3-Prensip her şeyden önce gelir!
Southampton bildiğimiz altyapı alışkanlıklarının da dışında bir profil çiziyor. Antrenörlerin işi sadece antrenmanlar ve maçlarla bitmiyor. Oyuncularla daha sık zaman geçirmek ve saha dışında da onlara yol göstermek İngiliz Kulübü’nün başlıca ayrıcalıkları arasında yer alıyor. Bu prensibe uymayan antrenörler Southampton’da kendisine yeni bir kulüp aramak zorunda kalıyor.

4-A takımı havası…
Altyapıdaki her yaş grubuna aynı formatı uygulayan Southampton, bu noktada kriterlerini de A takıma uygun olarak belirliyor. Genç yıldızlar giyimlerinden, eşyalarına hatta kullandıkları malzemeye kadar A takımda yer alan futbolcular gibi maçlara hazırlanıyor ve bu sayede Premier Lig’e ısındırılıyor.

5-Denemekten vazgeçmiyorlar!
Southampton altyapısını özel kılan noktalardan biri de deneme antrenmanları. Bir oyuncudan kolay kolay vazgeçmeyen Southampton sürekli olarak özel antrenmanlarla bu seviyeyi daha üst noktalara taşımaya çalışıyor. Pas antrenmanları, teknik çalışmalar ve koordinasyon eğitimleri Southampton’ın olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Yeni yıldızlar geliyor!
Bugüne kadar yetiştirdiği hiçbir yıldızı elinde tutamayan Southampton buna rağmen bir fabrika misali oyuncular üretmeye devam ediyor. Geçtiğimiz sezon A takıma alınan 18 yaşındaki Sam Gallagher ve 19 yaşındaki James Ward-Prowse takımın yeni yıldız adayları olarak gösteriliyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz