« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yeniden yargılamada savunma ve hücum taktikleri

Mahkemeden beraat çıkması halinde Fenerbahçe Yargıtay’dan onama, Trabzonspor ise bozma bekliyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kenan Başaran

Kenan BAŞARAN

YENİLEN şike davasının ilk duruşması 13 Ocak’ta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bir önceki davada olduğu gibi manşetleri yine Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın sözleri süsledi. Çağlayan Adliyesi’nde bunun yanında davanın nasıl sonuçlanacağına dair ipuçları da vardı. Örneğin müdahil Trabzon da Aziz Yıldırım’ın beraatini istiyor! İşte davanın anatomisi ve olası sonuçları:

1-HACIOSMANOĞLU’NU KÖŞEYE SIKIŞTIRDI

Aziz Yıldırım, “17-25 Aralık’a ‘kumpas’ diyorum, siz ne diyorsunuz” diyerek Trabzon Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nu siyaseten sıkıştırdı. Trabzon ‘kumpas’ derse şike davasının meşruiyetini kendisi de zayıflatmış olacak.

2-FENER TARAFTARI DA İKİLEME DÜŞTÜ

YILDIRIM’ın, 17-25 Aralık’a dair tanımının sarı lacivertli taraftarlar arasında da bir tartışma yarattığı su götürmez. Şike davasında kulübü destekleyen ancak siyaseten muhalif konumda olan taraftar grupları Yıldırım’ın bu çıkışı karşısında ikilem yaşıyor.

3-METRİS DİNLEMESİNİ NASIL ÖĞRENDİ?

Yıldırım, Metris’te de dinlendiğini nasıl öğrendi? Savcılık ve emniyet arasındaki yazışmalara ulaşılmış. Konuyu sorduğum Ekşioğlu’nun avukatı Ersan Şen, Rivayetler vardı. Ama bunlar ispata muhtaç iddialar” dedi.

4-‘HİMMETE 10 MİLYON DOLAR VERİN’

İlhan Ekşioğlu’nun avukatı Muammer Menekşe, “10 milyon dolar himmette verirseniz bu akşamı evinizde geçirirsiniz” demesi de ilginçti. Dün aradığım Menekşe, “Bana direkt gelen kimse olmadı” diye konuştu.

5-ÇELEBİ, EKİZOĞLU VE ARDIÇ ADINI VERDİ

Sivasspor eski yöneticisi Abdullah Çelebi de eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu ve eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç’ın ismini vererek yalan ifadeye zorlandığını söyledi.

6-TUTUKLU MÜVEKKİLER ‘REHİNE’YDİ

ÇARPICI açıklamalar daha önce niye yapılmadı? Avukat Şen, mahkemede “İtiraf ediyorum. Bizim işimiz bitmişti. Müvekkilerimiz rehindi.Amacımız tutukluluk hallerine son vermekti” Yani yargıdan çekinmişler!

7-BİRLEŞTİRMEYE İKİ TARAF DA KARŞI

ŞİKE davasıyla haklarındaki karar Yargıtay’ca bozulan 31 kişinin davası birleştirildi. İki taraf da karşı çıktı. Trabzon, davanın uzamasını istemiyor, savunma da tape ve teknik takip kayıtların acilen imhasını istiyor.

8-MEYDANI BOŞ BIRAKMAMAK İÇİN

Peki Trabzon neden reddi hakim istedi? Teknik bir talep ve pskolojik harp! Zaten “Meydanı boş bırakmamak için buradayız” diyorlar. Onlara göre mühim olan CAS’tı. Yıldırım’ın örgüt suçuna inanmıyorlar ki bu konuda hiç topa girmiyorlar.

9-TRABZON’UN GÜVENCESİ YARGITAY!

“DAVA hemen beraatle sonuçlansın ve Yargıtay’a gitsin ki oradan dönsün” diyor Trabzonspor kanadı! Yargıtay’ın beraati onayıp benzer bir yolu açıp yargı sistemini çökmesine göz yummayacağını varsıyoyorlar.

10-YA TAM BERAAT YA AZ CEZA ÇIKAR

İKİ sonuç muhtemel: a)Yenilenen davanın beraatle Yargıtay’a gitmesi ve onaylanması. b) Sanıkların küçük bir ceza alması ve bunun da yattıkları süreye karşılık geleceği için bir daha cezaevine girmemeleri.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler