GeriKenan BAŞARAN  Şampiyonluk bozar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

 Şampiyonluk bozar

 Şampiyonluk bozar

MAKYAVEL’in “İktidar bozar” tespitini, futbola “Şampiyonluk bozar” diye uyarlamak mümkün. Hatta değil şampiyonluk, “Şampiyon olma ihtimali de bozar” diyerek, daha da ileri gidebiliriz.

Başakşehir’in oluşum biçimine muhalefet şerhini her zaman düşerim. Diğer yandan, sunulan olanakları bugüne kadar çok iyi kullandıklarını da söylemeli.

İstikrarlı çizgi, onları bu sezon kaçınılmaz olarak şampiyonluk potasına da soktu. Uzun bir süre lider götürdükleri ligde en azından ‘sempati şampiyonu’ olacaklardı.

Fakat, futbolcularının Rize’de gazeteci dövmesi, tüm imajlarını bozdu.

Ellerinde çiçekler’ pozu da kötü duyguyu silmeye yetmeyecektir. Zira eline çiçek almayan kişi (Emre Belözoğlu), “Bunu da kimse yapmaz” diyerek, muhabirden dilenen özürün samimi değil, yine zoraki bir ‘imaj çalışması’ olduğunu ortaya koydu. Bu da ‘oyuncu iktidarı’nın mamülüdür.

Kulüp Başkanı Gümüşdağ, kendi hesabına krizi doğru yönetmiştir. Anında özür dilemiş ve tam tatmin edici olmasa da, oyuncularına cezayı kesmiştir. Son olarak da dayak olayına karışan isimleri alıp mağdurdan özür dilemeye götürmüştür.

Başakşehir’e dair bu sezon ilk kırılmayı başkanın, uğradıkları ilk hakem hatası sonrası video hakem talebinde bulunmasıyla yaşamıştım. Bu talep, bir nevi üç büyüklerin “Maçlarımızı yabancı hakem yönetsin” söylemiydi. Ve bu söylem, Başakşehir’in daha ilk şampiyonluk mücadelesinde ‘büyüklük kompleksi’ne girdiğinin işaretiydi.

Rize’de sinirlere hâkim olunamaması da kompleksin zirve haliydi.

‘VİDEO PFDK’ GELSİN!

Önceki akşam oynanan Başakşehir-Fenerbahçe kupa maçında kenardaki Abdullah Avcı portresi de kompleksin sürdüğünün göstergesiydi. Zira Avcı, yaptığı açıklamada “Oyunu kuralına göre oynamak gerek, provokasyona provokasyon” dedi. Yani o da ‘büyükler’e benzemenin kaçınılmazlığını ilan etti. Herkesin büyüklere yakıştırdığı Avcı’nın baskı altında çözüldüğüne Milli Takım’ın başına geçtiğinde de tanıklık etmiştik.

Bu ‘iktidar bozulması’na Hamza Hamzoğlu da uğramıştı. Akhisar’ın başındayken isminin önüne illa ‘Beyefendi’ ifadesi eklenen Hamzaoğlu, Galatasaray’da çizgisinden uzaklaşmaya başladı. Çünkü o da artık şampiyondu; iktidardı! Sonrasında gittiği Bursaspor’daysa hep isyan eden bir hocaya dönüşmüştü...

FIFA Başkanı Gianni Infantino , 2018 Dünya Kupası’nda video hakem uygulanacağını açıkladı. Anlaşıldı ki futbolda ‘adalet’, bundan böyle video hakemle sağlanacak(!)

Adaletin temeli, araçlardan ziyade onları kullananlara duyulan itimada dayanır. Biz bugün sahadaki düdüğü çalan hakeme güvenmedikten sonra, yarın o video hakemi izleyenin gözüne nasıl inanacağız? Değil mi ki bu memleket Piero denilen aletin bile güvenilmez olduğuna şahitlik etti! Önce insanın insana güven duyacağı bir düzen, sonra onu destekleyecek ‘alet edavat’...

Aksi halde birileri de çıkar dayak atan futbolcular için kararı ‘video PFDK’nın vermesini ister!

ÖZGÜRLÜK-ADALET-EŞİTLİK...

MEMLEKET futbolu üzerine akademik alanda da büyük katkılar yapan Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet Talimciler, ‘Futbol Yazıları’ isimli kitabını Bağlam Yayıncılık’tan çıkardı. Bu yazının ruhuna da uygun düşen çok sayıda makaleden oluşan kitabın özünü kendisi şöyle ifade ediyor: “Futbol içinde ‘özgürlük-adalet-eşitlik-barış-kardeşlik’ gibi duyguları barındarabildiği ve bu duyguların dışa vurumuna vesile olabildiği için dünyanın en güzel oyunudur. Bu oyunun havasını bozacak, onu oyunluktan bizleri de taraftarlıktan/kendimiz olmaktan çıkaracak her türlü etkiyi sahanın dışında bırakmalıyız.”   

Yorumları Göster
Yorumları Gizle