« Hürriyet.com.tr
MENÜ

E-bilet şart passolig değil

BEŞİKTAŞ’ın geçen hafta sonu yapılan divan toplantısında başkan Fikret Orman, Passolig eleştirilerine cevap verdi ve “F.Bahçe kanunüstü değil. Bu uygulamayı yapmak zorunda” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kenan Başaran

Kenan BAŞARAN

Elbette. Kaldı ki e-bilete dayanak olan 6222 sayılı kanun bu ülkede Beşiktaş ile birlikte ilk olarak F.Bahçe’ye uygulandı! Evet, F.Bahçe e-bilete geçmek zorunda ama ‘Passolig’e değil! Kanun kulüplere e-bileti şart koşuyor ancak bunun şeklini şemalini belirlemiyor. Kulüpler bir kuru plastik kartla taraftarı e-bilete geçirmek yerine, işte bugün olduğu gibi taraftarının anne kızlık soyadını da verdirip banka müşterisi yaptı.
Passolig’i suçlamanın da alemi yok. Çünkü ona e-bileti istediği gibi formüle etme hakkını TFF verdi. Passolig’in gayesi bilet satmaktan ziyade bağlı kurumunun mevduat bankacılığı yapması için müşteri toplamak. Bu yüzden kart parasından da vazgeçebiliyor; Anadolu kulüplerine tanıtım bütçesi de verebiliyor. Süper Lig ve PTT 1. Lig dahil bugüne kadar 190 bin kişiyi sisteme aldılar. Sadece Süper Lig’de geçmiş sezonlarda toplam satılan bilet 375 bin civarındaydı. Ticari jargonla söylemek gerekirse bu rakam ‘Passolg’i kurtarmaz’.
Firmanın reklamları da dönmeye başladı. Taraftar adeta bir ‘canlı bomba’ gibi gösteriliyor. E-bilete meşruluk kazandırmak adına herkes potansiyel suçlu!

ŞİMDİ DE E-BELEŞ!

E-biletle ‘bedavacılık’ bitecek mi? Namümkün! Sosyal medyada dolaşan tweet’lerden de görüldüğü gibi Passolig alan taraftarlarına kombinelerini kendileri yükleyen kulüpler var! Düzen, kağıttan ‘e’ haline dönüşüyor, o kadar.
Esas muhatap TFF’dir. TFF özerk bir kuruluş olsa da, e-bilet için kamuoyuna açık herhangi bir ihale duyurusu yapmış mıdır, bunu bilmek lazım. Fişlenme iddialarına karşı gerek kulüpler gerekse ilgili firma “TC’mizi her yer yere veriyoruz” diye cevap veriyor. İyi güzel de bir futbol maçı izlemek için ben herhangi bir kurumun ayrıca müşterisi olmaz zorunda değilim. Dolaylı da olsa beni banka müşterisi yapmayacak bir kart seçeneği de sunulmalı.

İŞTE SEBA DURUŞU!

Tüzük kongresine katılmayan, dian başkanın “Üç kez mazaretsiz gelirseniz üyeliğiniz düşer” notuna itibar etmeyen ve sonunda divan üyelikleri düşen Beşiktaşlılar feryat figan. Ama bakın aramızdan yeni ayrılan efsane başkan Süleyman Seba, hastane yattığı bilindiği halde katılamadığı toplantıya mazeret bildirmiş. İşte ete kemiğe bürünmüş ‘Beşiktaş duruşu’. Zaten ‘Beşiktaş duruşu’ denen şey de esasen ‘Seba duruşu’dur. Hasılı, üyelikleri düşenlerin sızlanmaları pek kabul edilir değil!

SİYAH: Süleyman Seba’nın hayata veda etmesi.

BEYAZ: Arsenal’e karşı sergilenen futbol.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler