GeriKenan BAŞARAN Beşiktaş parayı nereden bulacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beşiktaş parayı nereden bulacak?

Kenan Başaran yazdı.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, günlerce Uzakdoğu’da dolaştı. Japonya ve Malezya’daki temaslarından yansıyan kareler genelde nezaket ziyaretlerindendi... Orman, esas olarak sponsor aradı.

Forma göğüs reklamı için çalışmalar yürüttü. Vodafone ile forma göğüs reklamında sona geliniyor. Ancak bu iş 10 gün içinde halledilecek bir iş değil. Orman ve yönetimi, harıl harıl para arıyor. Çünkü 31 Mart’a kadar futbolculardan “Alacağım yoktur” veya “Mayıs sonunda alacağım” kâğıdı almak zorunda. Şunun da altını çizeyim. Elbette sadece Beşiktaş krizde değil. F.Bahçe de sıkıntıda. Zaten 4 Nisan’da bağış kampanyasına start verecek. Kuruluş yıllarındaki zorlukları bir kenara bırakırsak, F.Bahçe, modern zamanlarda böyle bir darboğaz yaşamadı. 3 Temmuz’da dahi böyle bir maddi sıkıntı yaşamadı. G.Saray’da da sıkıntı var. Camia gelirinden memnun kalmasa da Riva ve Florya arazilerinin satışıyla soluklandı. Trabzon’un, Ağaoğlu da defalarca söyledi, Cumhuriyet’in 100. kuruluş yılına kadar üzerinde temlik olmayan tek kuruşu yok! Bursaspor da sıkıntıda. İşin özü, bir kaç istisna hariç, para aramayan yok. Zaten bu yüzden herkes Türkiye Bankalar Birliği’nin projesini bekliyor.

Öte yandan kulüpler 31 Aralık 2018 itibarıyla bir mali tablo sunup “Tama artık borçlanmayacağız” deseler de ara transferde parayı yine saçtılar... Buna karşın Beşiktaş, en az harcayanlardan oldu. Beşiktaş’ın ay sonuna kadar ödemesi gereken para 16 milyon Euro (Daha önce 13 diye yazmıştım ama bunun 17 olduğu ortaya çıktı) Lens’e pazartesi 900 bin Euro ödendi. Peki yönetim bu parayı nasıl bulacak? Öncelikle yöneticiler ne yapıp edip, bu parayı bulacaklarını söylüyor. “Biz daha önce de bu sıkıntıları çok yaşadık ve nasıl aşacağımızı da biliyoruz. Üç büyükler içinde en tecrübeli yönetim biziz” diyorlar.

CEPLERiNDEN DE VERECEKLER

“Peki bu parayı nasıl bulacaksınız” diye sorduğumda aldığım yanıt şu:

· 1-Sponsorlardan gelecek bir kaynak var
· 2-Kredi temin edilecek
· 3-Yöneticiler de elini
cebine atacak
· 4-Futbolcular alacaklarının kısmen yapılandıracak.

4. maddenin açılımı şöyle: Futbolcular, “Alacağım yoktur” derse, ödeme mayısa ötelenecek. Ancak yönetimin eylülde UEFA’ya ‘alacağım yoktur’ kâğıdının yerine bu kez ‘banka dekondu’ sunması gerekecek. Bu arada Beşiktaş yönetiminin Fenerbahçe gibi bir bağış kampanyası düzenleme niyeti yok. Siyah beyazlılar, devletin yapılandırma projesini bekliyor, açıkçası. Beşiktaş yönetimi 31 Mart’ı atlabilirse derin bir nefes alacak. Orman, yola devam ederse, yeni sezonda takımın maliyetini düşürecek. Yani küçülmeye gidilecek. Hedef maksimum aylık 40 milyon Euro maaş ödenen bir takıma dönüşmek. 2-3 futbolcu hariç, kimseye 3 milyon Euro’dan yüksek bir maaş verilmeyecek. A takım oyuncularının maaş bandı 1-1.5 milyon Euro arasında olacak. Bu da gençleşme; daha fazla Dorukhan, daha fazla Güven ve daha fazla Muhayer...

ÇEBİ ADAY OLUR MU?

Beşiktaş'ta muhalefetin gözü Ahmet Nur Çebi’de. Aday olacak mı, olmayacak mı? Fikret Orman, önceki gün “Ahmet Nur Çebi abinin başkan adayı olması beni üzmez ama karşıma çıkmaz zaten. Karşı karşıya kalmamız da pek doğru olmaz. Zaten Ahmet Abi de aday olmayacağını açıkladı” dedi. Bu açıklama stratejik bir hamle. Bir satranç hareketi, olası rakibini sıkıştırmaya yönelik. Kulislerde Çebi’nin nisan ayını beklediği konuşuluyor. Yani adaylık niyetinin hiç olmadığı söylenemez!

TÖRE KÖLE DEĞİLDİR ÇİM SAHA VERİN

Gökhan Töre kendisini çok sevdiğini söyleyen Fikret Orman’a yaptığı açıklamayla adeta “Bu nasıl sevgi” diye sordu! Töre’nin açıklamasında benim kabul etmeyeceğim en önemli nokta çalışma koşulları. Sentetik sahada çalışmaya mecbur bırakıldığını belirten Töre, “Fikret Orman’ın özel isteği olduğu söylendi. Sakatlanma riski yüzde 90’dır. Genç meslektaşlarımdan 5’i çapraz bağ yırtılmasına maruz kalmıştır” diyor. Futbolcuların uzun süre kadro dışı bırakılmasına da karşıyım. Bunu yapıyorsan ona profesyonel seviyeye uygun çalışma alanı vereceksin. Futbolcu köle değildir. Bu tür şeyler mobbing’e girer.

NİHAT ÖZDEMİR’E İTİRAZ OLMAZ

Türkiye Futbol Federasyonu, haziranda yeni başkanını seçecek. Şu ana kadar resmen adaylığını açıklamış kimse yok. Ancak kulislerde adı en güçlü şekilde geçen bir isim var: Nihat Özdemir... Futbol dünyasında olduğu kadar, eski bir ekonomi editörü olarak, Özdemir’i ekonomi dünyasında takip etme olanağı buldum. Halihazırda TFF yönetiminde bulunan Özdemir, genel mizacıyla futbol kamuoyunun üzerinde birleşebileceği bir isim. Uzlaşıcı görüntüsü ve tavrıyla ezeli rakiplerinin de itiraz edeceğini düşünmüyorum.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle