« Hürriyet.com.tr
MENÜ

4 büyük= 3.5 milyar TL borç

İŞTE Premier Lig bu! İngiliz liginin yayın hakları 3 yıllığına 7.9 milyar dolara satıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kenan Başaran

Kenan BAŞARAN

Bir öncekine göre artış yüzde 70! Yıllık ortalama 500 milyon dolar geliri olan Süper Lig’in yeni bir ihalede değil yüzde 70 artış, aynı fiyatı bulacağı meçhul...
Türkiye’de kulüplerin en büyük geliri yayın havuzu. Ancak ‘4 büyükler’in borsaya açık şirketlerinin 6 aylık tablolarındaki belirttiği borçlar ve derneklerinin borçları birlikte hesaplandığında toplam borçları 3.5 milyar lirayı aşıyor! Rakamlar AŞ’lerin yıllık tabloları açıklandığında muhtemelen daha da artacak.
Borcu en katmerli kulüp G.Saray. Yarsuvat’ın kendi ifadesiyle Aslan’ın borcu 1 milyar 428 milyon TL. Onu 949 milyon TL ile Fenerbahçe izliyor. Beşiktaş ise, 825 milyon TL ile üçüncü sırada. Bu sezonun transfer rekortmeni Trabzon’un borcuysa 368 milyon liraya çıkmış durumda.


ÖZSERMAYELERi DE NEGATiF


Dönen ve duran varlıklar katılıp net borca bakıldığında G.Saray’ın borcu 775, Beşiktaş’ın 665, F.Bahçe’nin 609 ve Trabzon’un da 313 milyon liraya iniyor.
Şayet kulüplerin tapulu gayrimenkuleriyle stat, salon gibi tesisleri bilançolarda dikkate alınırsa borçlar daha da erir ne var ki bunlar genelde iflasa sürüklenildiğide üzerinde kalem oynatılacak varlıklardır. ‘4 büyük’ün borsa şirketlerinin özsermayelerinin de negatif olduğunu hatırlatayım. Vaziyet şu: G.Saray eksi 87.6, F.Bahçe 324, Beşiktaş 397 ve Trabzon da 45.8 milyon TL. Acil eylem planı açık: Harcamaları kısıtla, geliri çeşitlendir!


ÖZGECAN’A ‘1 DAKiKA SAYGI’ YOK!


Türkiye, yine utanç içinde... 20 yaşındaki Özgecan Aslan, ‘medeni bir ülke’de yaşadığını düşünerek minibüsle evine gitmek isterken vahşice öldürüldü. Düşünün ‘öldü’ demek artık bu ülkede acıyı tarif etmeye yetmiyor! Ancak ‘vahşice’, ‘hunharca’ olunca toplumsal infial oluşuyor. Spor camiası da Özgecan’a yandı. Taraftar, futbolcu, voleybolcu, basketbolcu kendi inisiyatifle Özgecan için yas tuttu. Fakat kendi yönetimlerinde bulunmuş herhangi birisi hayatını yitirdiğinde tüm tribünleri ve sporcuları ‘1 dakika saygı duruşu’na davet eden federasyonlar, Özgecan’a ise ‘1 dakika’yı çok gördü. Başta TFF olmak üzere, Özgecan için maçlarda önce ‘1 dakikalık saygı duruşu’nda bulunmayan tüm federasyonlara yazıklar olsun. Alman Futbol Federasyonu’nun Tuğçe Albayrak için yaptığından hiç mi feyz almadınız!
Özgecan’ın acısı dinmemişken, Kadıköy’de, attığı kartopu dükkanının camına isabet etti diye kavga çıkartan esnaf, gazeteci Nuh Köklü’yü de bıçaklayıp katletti! Ayrıca hazin olan, arkadaşlarının Nuh’un ölümünü anlatırken hâlâ daha “Camını biz kırmadık kendisi kırdı” demek zorunda kalması. Çünkü biliyorlar ki bu ülkede bir cam bir candan daha kıymetlidir!


15 BiN HENTBOL AŞIĞI ARANIYOR


Beşiktaş Hentbol Takımı, Şampiyonlar Ligi son maçında cumartesi 19.15’te Sinan Erdem’de Barcelona’yı ağırlayacak. Hedef 15 bin kişiyle muhteşem bir kapanış yapmak. Beşiktaş’ın en başarılı branşlarından olan hentbol takımı böyle bir vedayı hak ediyor. Üstelik e-bilet değil, kağıt bilet geçiyor!


Bunları da Beğenebilirsiniz