« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sadece sevgi yetmez

SEVGİNİN bulunduğu masada yenen kuru ekmek, nefretin bulunduğu masada yenen ziyafet yemeğinden daha iyidir” der, Avrupalılar...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İlker Yasin

İlker YASİN

Sevginin, inancın, itimadın olmadığı 14 aylık Mancini ve Prandelli’nin ziyafet sofrasında mutsuz olan ve doymayan Galatasaraylı futbolcular, Hamza Hamzaoğlu’yla 40 gün içerisinde bir heyecan yakaladılar. Gel gör ki, her işin bir raconu, profesyonelliğin de değişmez kuralları var. Sadece sevmek, yetmez.
Oynadığın oyunun hakkını vereceksin. Evinde rakip kaleye ilk şutu 55. dakikada bir penaltı vuruşuyla atmayacaksın. Maç kazanılır, kaybedilir. Önemli olan Galatasaray’ın evinde ortaya koyduğu futbolun kalitesidir. Mersin İdman Yurdu, ‘atamayana atarlar’ gerçeğini unutmasaydı skor 2-2 iken Nakoulma ve ardından Güven’le mutlak iki gol pozisyonunu bu kadar kolay harcamazdı. İstanbul’da bir deplasman takımının kolay giremeyeceği sayısız gol pozisyonunu kullanamayan Mersin İdman Yurdu, adeta yenilgiye davetiye çıkardı. Rıza Çalımbay, orta alanda hiç baskı görmediği Galatasaray’dan ikinci yarıda sert baskı hissedince daha kontra bir futbol denedi. Ama gelen fırsatları da değerlendiremedi. Veya Hakan Balta’nın ve Melo’nun son hamleleri Rıza Çalımbay’ı İstanbul’dan puansız gönderdi. Tempolu, hareketli bir maç oldu.

* * *

HAMZA Hamzaoğlu, Galatasaray başında ilk galibiyetini teknik direktörlük kimliğini kazandığı eski takımı Akhisar karşısında almıştı. Galatasaray futbolcularının değişimde zirve yaptığı, hepsinin ayağa kalktığı bir maçtı. Maç sonu, bu sütunda, “Hücum ama...” diye yazıma başlamış, finali de, “Son iki maç Hamzaoğlu ile her şey tamam umudu yaratmasın” diye bitirmiştim. Bugün de aynı görüşteyim. Verdiği sevgi, yarattığı heyecan çok güzeldi. Hamza Hamzaoğlu, Galatasaray Teknik Direktörlüğü’ne tam olarak hazır değil;
1-Defans göbeğindeki Chedjou ve Semih ağır oyuncular. Ve çok risk alarak oynuyorlar.
2-Orta alan kenarları, Sneijder ile Emre Çolak defans aksiyonlarında çok zayıf. Çolak’ın yerine bu maçta Bruma denenebilirdi.
3-Orta alan göbeğinde Selçuk ve Melo’yu rakip savunma ve orta alan ayağa paslarla ve mesafe kat ederek oyundan kolay düşürüyorlar.
4-İkinci yarı başlarken çabuk, defans arkasına hızlı sarkan Bruma’yı değil de ağır ve fulesiz Hamit’i seçmek ne derece doğru?
5-İki bek Tarık ve Veysel’i tribüne yollayıp, yedekler sırasında savunmacı olarak sadece Hakan’ı bulundurmak bir risk değil mi?

* * *

MERSİN İdman Yurdu’nun bulduğu net gol pozisyonları, Galatasaray’ın bulduklarından çok daha tehlikeliydi. Böyle bir defans anlayışıyla Galatasaray nasıl yürüyecek 4. yıldıza? Ve FIFA listesine veda edecek Fırat Aydınus, dün gecenin sahadaki en başarılı ismiydi...

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.
Bunları da Beğenebilirsiniz