Geriİlker YASİN Gidene yazık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gidene yazık

1982 Dünya Kupası’nda İspanya’da TRT ekibi çok güçlüydü.

Halit Kıvanç, Tansu Polatkan, Öztürk Pekin, Abidin Aydoğdu, Ümit Aktan, Doğan Yıldız ve İlker Yasin nefes kesen maçları yorumladılar. Biri hariç...
Grupta Almanya-Avusturya son maçı oynuyordu. Hurubeş’in 10. dakikada attığı gol sonrasında Tansu Polatkan meslek hayatının en sessiz, en zevksiz ve en çirkin maçını zor bitirdi. Gol atmak istemeyen, farkı bütükmek yerine 1-0 ile komşusu Avusturya’yı koluna alıp gruptan çıkma hesabı yapan Almanya’nın Dünya Kupası tarihine geçen bir hatır şikesiyle Cezayir’i kupanın dışına itmesi.
Dün Cezayir için hesap sorma gecesiydi. Daha önce iki defa oynayıp ikisinde de yendiği Almanya’yı bir kez daha yenip 32 yıl sonra İspanya’nın hesabını Brezilya’da almanın düşüncesindeydiler. Ama olmadı.
İki kalecinin gecesiydi. Altı pasta devleşen ve muhteşem kurtarışlar yapan Em’Bolhi ile kale sahasında top tutmayan ama bütün Cezayir ataklarını ceza alanı dışında durduran Neuer dün gecenin iki yıldızıydı.
4-6-0 düzeninde santforsuz bir takım...
Kenarda oynamaktan haz almayan, santfor arkasında kendisine yer bulamayan Mesut...
Sağ bek Lahm’dan orta alanın göbeğinde bir maestro yaratmanın düşüncesindeki Löw...
Mertesacker ve Boateng gibi iki ağır merkez savunmacı arkasında ön libero gibi yıldızlaşan kaleci Neuer...
Almanya bu...
Savunması fizik olarak güçlü, rakipten top çalabilen...
Ani kontraataklara fazla adamla çıkabilen ama bitirici ismi olmayan...
Sol kanadını çok iyi kullanan...
Az şut çekip göbekten sonuca gitmek isteyen...
32 yıl öncesinde doğmamış ama tarihi unutmamış bir Cezayir....

ÇARPIŞAN AMERİKALILAR CESUR AFRİKALILAR

Brezilya’daki Dünya Kupası maçları ilginç notlara da sahne olyuyor. Doymuş, heyecanı kaybolmuş ve yorgun Avrupalılar: İspanya, İngiltere, İtalya, Hırvatistan, Portekiz, Rusya ve hatta cesur olalım biraz Almanya ve Hollanda. Kazansalar da kaylbetseler de çaprpışan Amerikalılar: Brezilya, Kosta Rika, Şili, Meksika, Kolombiya, Ekvator ve hatta Suarezli Uruguay. Ve futbol kimliklerini cesaretle ortaya koyan Afrikalılar. Dün akşamki Cezayir ve Nijerya...
2014 Brezilya’da kaybeden Avrupa olmuştur. Kupayı kim alırsa alsın kazanan Amerika kıtasıdır.
Dediğim gibi bu Dünya Kupası şu andan itibaren her türlü sonuca açık. Ne Almenya, ne Fransa, ne, Brezilya ne de Arjantin beklenen futbolu oynuyor ne de onların dünya çapındaki yıldızları Mesut, Benzema, Hulk, Agüero futbol seyircisini mutlu ediyor. Bu noktada Meksika, Şili, Cezayir ve hatta Yunanistan gibi turnuvaya veda eden takımlara yazık oldu dersek yanlış demiş olmayız.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle