« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Adana, Leicester’ın ruh ikizi gibi

ADANA kentinin gelecek yıl Süper Lig’de mutlaka 1, biraz zor ama belki 2 takımı olacak...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İlker Yasin

İlker YASİN

Fatih Terim’in milli takıma yaşattığı dönüş ve aldığı 2016 Fransa biletinden daha aşağıda değil Adanaspor’da Engin İpekoğlu’nun performansı.
Aynı Premier Lig’de Leicester’de Ranieri’nin yaşattığı mucizeyi yaşatıyor Adana’da.


Hem Leicester hem de Adana geçen yıl liglerinde kalma savaşı verirken şimdi şampiyonluk kupasının kulplarına yapıştılar bile. Hem Adanaspor hem de Leicester liglerinin en az bütçeli takımları arasında.


Göztepe’nin 20 milyon, Demirspor’un 45, Şanlıurfa’nın 40, Karşıyaka’nın 35 milyon TL’lik bütçelerle şampiyonluk hesaplarıyla başladıkları ligde, Adanaspor kendi içinden çıkardığı 8 yeni genç ve 5 milyonluk bütçesi ile zirvede.


17 maçtır yenilmeyen bir takıma, hocasına ve yönetimine saygı duymak zorundayız. 14 galibiyet, 3 beraberlik çok az takımın ulaşacağı bir performanstır.
Belediye başkanı Peter Soulsby, Leicester’in şampiyonluğu halinde futbolcuların ve hocalarının isimlerinin Leicester cadde ve sokaklarına verileceğini açıkladı. 12 yıl aradan sonra Süper Lig’e dönmesi halinde Adanaspor’a Adana Belediyesi bunu niye yapmasın?


DÜNKÜ FUTBOL KÖTÜYDÜ


Amma... Futbol mucizelere gebe bir oyundur. Aylarca uğraşıp kazandıklarını 2 haftada kaybetmek de var bu işte. Adanaspor ligde son yenilgisini Engin İpekoğlu ile çıktığı ilk maçta almış ve 17 haftadır yenilmiyor. Ama dün ortaya konan futbol pek de tatminkar değildi. Uche Kalu ve Nduka gibi iki atletik, çabuk, hızlı oyuncun varsa kontratak bir takım için ilaçtır deplasmanlarda. Hele hele 4. dakikada Samican ile öne geçmişsen ve rakip de evinde senin üstüne bütün risklerle gelirken.


İlk yarı gol pozisyonu üretmekte zorlanan iki takımdan ev sahibi Emre Gültekin’in korneri ile eşitliği sağladı. Şampiyonluk kovalayan bir takım böyle kolay gol yememeliydi.


HEDEFE KİLİTLENMİŞ


İkinci yarı Bolu daha etkiliydi, Adana ise kontratak bekledi. Ev sahibinde Hollandalı Jansen 3 önemli pozisyondan yararlanamadı. 72. dakikada Adana’nın en iyi yaptığı iş için zaman geldi. Hızlı bir atakta sağdan Nduka’nın ortasına Uche’nin vurduğu kafayla skor tekrar Adanaspor lehine döndü.


Pahalısı, ucuzu yok hepsi aynı. Heyecanları, takımdaşlıkları müthiş. Adanaspor hedefe tamamıyla kilitlenmiş. Artık en iyi skorun en iyi futbola tercih edileceği dönemdeyiz. Çok iyimser olabiliriz ama Adanaspor’a ‘hoşgeldin’ demek, Leicester’in ilk Premier Lig şampiyonluğunu kutlamakla aynı zamanlara denk gelecek.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz