« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tek çare Altıntop

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Hakan Ünsal

Hakan ÜNSAL

1-Hamza Hamzaoğlu’nun önünde, Brezilyalı’nın eksikliğini gidermek için iki seçenek var. Biri oyuncu tercihi, diğeri sistemde değişiklik yapmak. Melo’nun pozisyonu için şu an en akılcı seçenek olarak Hamit Altıntop görünüyor.

2-Hamit, takımın oyuna odaklanmasına Melo’dan daha fazla katkı sağlayabilir. Sistemi değiştirip üçlü orta saha, Burak-Umut çift forveti ve artı Sneijder ile oynamak da Melo’nun yokluğunu hissettirmemek için bir yol olabilir.


MELO’nun eksikliği G.Saray’da mutlaka hissedilecek ama bunun düzeyinin ne derece olacağını Hamza Hoca belirleyecek.
Hamzaoğlu, Felipe Melo’nun eksikliğini iki şekilde kapatabilir.
1- Oyuncu seçimi.
2- Sistem değişikliği.
Hamza Hoca’nın kazandırdığı çok şey var. Ama en önemlisi, nasıl bireysel performans alacağını iyi bilmesi sayesinde takıma kazandırdığı oyuncular... İşte bu ‘geri dönüşüm’ uyguladığı futbolculardan biri ile Melo’nun yokluğunu minimize edecek seçeneklere sahip oldu.
Örnekler fazla... Mesela, hep Umut’u hatırladı ve hatırlattı. Bir dönem çok iyi kullandı ve maksimum verim alarak, eksik oyuncuların açığını kapatarak sonuç aldı.
Burak, değişimin en çarpıcı örneği. Sürekli yaptığı defans arkası koşuları artık ezberlenmiş, oyundan kopuk, sadece pozisyona girmeye odaklı bir Burak’tan, devamlı oyunda olan, toptan kaçan değil topa gelip servis yapan, oyun kuran ve pozisyon hazırlayan, 2 karakterli daha golcü bir Burak’a...
Olcan ise, “G.Saray’ın oyuncusu değil’’ yaftası yer durumda iken, Hamza Hoca’nın yaptığı müdahale ile takım bir ekstra bir oyuncu kazandı.
Prandelli zamanında, yeteneklerini kaybedecek hale gelen Emre, Hamza Hoca ile parlayarak fazlası ile iş gördü. İstenilen seviyede olmasa da, Bruma, değişen oyun mantalitesi ile hızla yol kat ediyor.
Kupa maçlarının tek starı Yasin de 4 yıldızlık oyuncu olmaya doğru gidiyor.


YA DOĞRU OYUNCU, YA DOĞRU SİSTEM


SON örnek Hamit üzerinden gidersek, çok zor geçmesi beklenen Sivas deplasmanında, Melo’yu aratmayan, üstüne iyi oyunuyla takımını rahatlatan bir Hamit seyrettik.
Melo’nun pozisyonu için, en akılcı seçenek Hamit. Hamit, iyi bir Melo seviyesinde performans vermeyebilir ama çok önemli bir artı özelliği var. O da agresif olmaması. Melo, rakip ve hakeme karşı agresif tutumu ve davranışları ile bazen, takıma ve arkadaşlarına zarar veriyordu. Hamit’te bu tarz bir agresifliğin olmaması, oyuncuların daha fazla sahaya ve oyuna konsantre olmalarını sağlayacaktır. O zaman, Sivas’taki gibi, kenar oyunculu ve Sneijder artı, önde Burak’ın tek forvet oynadığı sistemle devam edilebilir.
İkincisi alternatif sistem değişimine başvurmaktır... Orta sahası üçlü, Burak-Umut çift forveti ve artı Sneijder sistemi de, Melo’nun eksiğini kapatmada bir başka seçenek.
Hoca, Selçuk-Hamit ikilisini yeterli görmediği durumlarda, yanlarına Emre’yi koyup, orta sahası sağlam, bir taraftan da daha hücumcu bir takım oynatabilir. Bu durumda, ilk geldiği dönemdeki anlayışa dönüş yapar ve Yasin-Bruma olmaz. Dolayısı ile, kenar hücumları ve organizasyonları azalır. Göbekten, daha agresif hücum eden bir takım olur. Bu seçenekleri belirleyecek önemli bir faktör de rakipler ve oynanacak maçın yeri olacaktır.

SEMiH’iN DÖNMESi AÇIK KAPATIR

Melo’nun yokluğunun etkisi azaltacak bir başka durum ise, Semih’in geri dönecek olması... Semih’in defanstaki agresif mücadelesi ve rakibe önde basma özelliği kritik açığı kapatmaya yardımcı olur.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz